Dubai Çöküyor, Paralar Bize Geliyor

Dubai yönetimi, ekonomisi hakkında olumsuz yorum yapmanın, suç sayılmasını istiyor. İşini kaybetmiş borçlu kişiler, hapise girme tehlikesi ile karşı karşıya. Özellikle işini kaybeden yabancılar, Dubai’den kaçıyor. Dubai havaalanının parkında, 3000 araba terkedilmiş halde duruyor.

Bunları yazmamın iki nedeni var. Birincisi, artık 2009 ve 2010’un belli bir bölümü için, ‘körfez parası gelecek’ diye bir beklenti içine girmeyelim. Bu konu hakkında birkaç yazı yazmıştım (‘Körfez Sermayesi’nden Medet Ummak). Özellikle yabancılar, balon yıllarında Dubai’ye akın ettiler. Mortgage(tut-sat) ile ev aldılar. Şimdi işsizler. Borçlarını ödeyemiyorlar. Size şaka gibi gelebilir, ama borcunu ödeyemeyen kişiler hapise gerçekten girebiliyor.

Bunları yazmamın ikinci nedeni ise, krizi, ekonomi yönetiminin hala anlayamamış olması. Krizi, daha yeni yeni hissetmeye başladık. Önümüzdeki aylar daha da zor geçecek. Ülkemiz, Dubai’den çok farklıdır. Bunu tartışmıyorum bile. Borcunu ödeyemeyen, ekonomi hakkında olumsuz yorum yapan kişiler tabiki cezalandırılmazlar. Ama yine de, kriz arka plana atılmaya çalışılıyor. Elinize alın bir gazeteyi, bakın manşetlere. Krizle ilgili ne okuyorsunuz? Belki iç sayfalarda birkaç yazı görürsünüz. Diyebilirsiniz ki, seçim olduğu için bazı şeyler ‘şimdilik’ görmezden geliniyor. Daha sonra önlemler alınacak. Çok yanılıyorsunuz. Hasar gerçekten çok büyük. Henüz mart ayındayız. Bu yazıyı haziran ayında tekrar okumanızı öneririm. Son 6 ayı, gerçekten bomboş geçirdik. Koskoca Erdemir bile üretime 1 ay ara verebileceğini açıkladı.

Son 80 yılın en büyük global krizini yaşıyoruz. Ekstra tedbirler alınmalıdır. Birçok ülke ‘uç’ önlemler aldı, almaya devam ediyor. Özel sektörün yatırımı durdurduğu bir ekonomide, devlet devreye girer. Bölük pörçük paketler ile geleceğe umutlu bakamayız. Kapsamlı politikalara, paketlere ihtiyaç vardır.

Dubai Çöküyor, Paralar Bize Geliyor” hakkında 1 yorum

  1. Atılım,
    Çok güzel bir değerlendirme,
    Ülke yönetiminden sorumlu olanlar, inşallah söylediklerinin farkındadırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir