Dünyanın en iyi yatırımcısı

Rahmetli Hocam Salih Neftçi; ‘Hisse senedi alıp bekleyen yatırımcı en kötü yatırımcı tipidir’, ‘Yatırımcı türev enstrümanları da bilmeli, kullanmalı’ derdi. O bunları söylerken Warren Buffett’ı (WB) düşünürdüm. WB, hisse alıp tutarak, 50 senedir para yapmıyor muydu?

Dünyanın en zengin ikinci adamı olan WB’ın, Bank of America (BoFA) hisselerine yaptığı 5 milyar Dolar’lık yatırım konuşuluyor. BoFA üst yöneticisi Moynihan’ın bu hafta başında yaptığı; ‘Sermayeye ihtiyacımız yok’ açıklamasından sonra yaşanan bu gelişme, birçok soru işaretini beraberinde getirdi.

BoFA’ya ne olacağı veya Moynihan’ın ne dediği pek umrumda değil. Bu yazının odak noktası WB.

Warren Buffett dünyanın en çok övülen ve saygı duyulan yatırımcısı. Fazla söze hacet yok. Dünyanın en zengin ikinci adamı ve bütün servetini finans piyasalarından yapmış.

Bu adamın yaptığı yatırımların yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Bu işlerle uğraşan kime sorsanız; ‘WB, müthiş bir hisse senedi avcısı’ yorumunu yapar. Ucuz hisseleri bulup, uzun dönemli yatırım yaptığı söylenir. Doğruluk payı var. Ancak zaman içinde, bu adamın bir hisse senedi avcısından çok, oldukça sofistike bir yatırımcı olduğunu anladım.

Bu haftaki BoFA anlaşmasına bakalım. Buffett’ın şirketi Berkshire Hathaway’in, BoFA hisselerinde yatırımı vardı. Aralık 2010’da, BoFA hisseleri $12.24 seviyesinde iken, bu pozisyon kapattılar. Yeni anlaşmaya göre; Buffett’ın şirketi, önümüzdeki 10 yılda istediği zaman, $7.14 fiyatından 700 milyon BoFA hissesini alma hakkına sahip oluyor. Tabii bugünden hesap yapmak kolay değil, fakat Berkshire birkaç sene içinde %100’lük bir kazanç sağlayabilir.

Yine bu anlaşmaya göre; Berkshire, imtiyazlı hisse senedine sahip oluyor. BoFA, tercihli hisse senedine sahip olan Buffett’a yıllık %6 kar payı veriyor. BoFA istediği zaman bu hisseleri geri alabiliyor. Tabii durumunu toparlayabilirse. BoFA hisseleri geri almak isterse, Buffett’a %5 prim ödeyecek. 2008’de bankacılık sistemi çökme noktasına geldiğinde, Buffett benzer bir anlaşmayı Goldman Sachs ile yapmıştı. Goldman o anlaşmaya göre Buffett’dan 5 milyar Dolar almış, yıllık yüzde 10 kar payı vermeyi kabul etmişti.

Anlaşmaların teknik detaylarına daha fazla girmiyorum. Oldukça karmaşık anlaşmalar olduğunu söyleyebilirim. Buffett, sıkıntıda olan şirketlerin hisselerini alırken, aşağı yönlü risklere karşı kendisini büyük oranda hedge ediyor.

Amiral gemisi Berkshire Hathaway belki de dünyanın en büyük opsiyon satıcısı. Bu işi yaptığını çok kişi bilmiyor. Sattığı opsiyonlardan şirkete prim akıyor. Berkshire aynı zamanda sigortacılık işi de yapıyor. Sigortacılıktan gelen nakit akışı ile yeni yatırımlar finanse ediliyor. Bir gün merak ettim, Berkshire’ın pozisyonlarını araştırdım. Gözlerime inanamadım. Komplike türev enstrümanlarda müthiş stratejiler, pozisyonlar.

Warren Buffett; Carl Icahn gibi perde arkasından işler çevirip, bir şirketin yönetimini ele geçirmeye çalışan yatırımcıların aksine, açık şekilde geliyor. Şirketlerin boğazına sarılıyor. Gizli saklı yok. Yüksek getirili imtiyazlı hisse senetlerini adamlardan alıyor.

Buffett’ı; çok iyi bir hisse senedi seçicisi, hisseleri alıp uzun süre tutan, Nebraska’lı sakin bir halk adamı olarak düşünenler yanılıyor.

Buffett böyle görünmek istiyor.

Aslında son derece kurnaz, sofistike, agresif.

Klasik Nebraska’lı tipine hiç uymayan bir adam.

Kendilerini dev aynasında gören Wall Street tiplerine diz çöktüren.

Dünyanın en iyi yatırımcısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir