Eğer Siz Bir Spekülatörseniz

Son bir yıldır panik ve korku içinde yaşayan yatırımcı, artık kenarda beklemek istemiyor. Fırsatların kaçtığını düşünüyor. En safdil ve en az bilgiye sahip olan yatırımcının piyasaya girdiği dönem, genelde piyasaların zirve yaptığı dönemlerdir.

Dolardaki düşüş, petrol fiyatı ve piyasa faizlerindeki artış devam ediyor. Bunlar temelde enflasyon beklentilerindeki artışın göstergeleridir. Fed, bugüne kadar piyasaya 12 trilyon dolar verdi (garantiler dahil). Yatırımcı korkuyor, çünkü Fed’in piyasalara verdiği likiditeyi zamanında geri çekemeyeceğini düşünüyor. Aslında Fed faiz artırımı sinyali verse, bütün korkuları bitirir. Fakat ABD ekonomisi o kadar kötü durumdaki, yakın zamanda faiz artırımına gitmesi imkansız gibi gözüküyor.

Aşırı gevşek maliye ve para politikasının yarattığı korkuyu dindirmek için, Fed’in piyasaları yatıştırması gerekiyor. Mesela, ‘bu önlemler geçiçidir’ benzeri bir açıklama, piyasaları bir kez daha kandırmak için yeterli olur. Bu yalancı bahar da devam eder. Bir kez daha kanacak olan piyasa oyuncuları, 2010 senesinde enflasyon ortaya çıkınca uyanacaklardır.

Rasyonel bir ülke olarak ABD, yapması gereken neyse onu yapacaktır. Söylemlerinin bir önemi yoktur. ABD para basmaya devam edecektir. Bunun için 2010’da global ekonomide ikinci bir dip bekliyorum.

Finans sektörünün yayımladığı olumlu raporlar yanıltıcıdır. Her gün bir bankanın global ekonomi ile ilgili olumlu bir raporunu okuyoruz. Bu raporları 2008 senesinde de bolca okumuştuk. Sonrasında neler yaşandığını iyi biliyorsunuz. Başka insanların parasını değerlendirdiği için, finans sektörünün aşırı pozitif düşünmesi normaldir. Her şey kötü gidiyor deseler, yatırımcılar aynen 2008’in son çeyreğinde olduğu gibi paralarını çekerler. Bu sektördeki insanlar da işlerini kaybeder. ABD ekonomi yönetimi bunu bildiği için, yaptığı açıklamalar ile, piyasalara olumlu düşünmeleri için bahane veriyor.

Piyasaların yeni bir çöküşe doğru gidebileceğini düşünüyorum. Kredi balonu patladığından beri, hiçbir ülke yapısal reformları gerçekleştirmedi. Devletler, likidite vererek yeni balonlar yaratmaya çalıştılar. Enflasyon ortaya çıkana kadar, bu strateji çalışabilir. Enflasyon beklentileri arttıkça, uygulanan stratejinin etkinliği tehdit altına girer. 2010’da enflasyon gelirse, ikinci bir çöküş yaşanabilir.

Eğer bir spekülatörseniz ve çöküş yaşanmadan piyasadan çıkabileceğinizi düşünüyorsanız, bu piyasa sizin piyasanızdır. Eğer bu piyasanın gerçek olduğunu düşünüyorsanız; hata yapıyorsunuz demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir