Ehvenişer

Bu hafta çok yoğunum. Pek yazı yazamadım. Ancak twitter güncellemelerini sıkça yapıyorum.

Piyasalara geçmeden önce, bir noktayı belirtmek istiyorum. 2010 para kaybetmemekle ilgili bir sene olacaktır. 2009’da olduğu gibi, finans piyasalarında para kazanmak kolay değildir. Volatilitenin yükseleceğini düşünüyorum. ABD’deki, AB’deki bilançoları takip ediyorsunuzdur. İyi sinyaller gelmiyor. Borsalardaki aşırı değerlenmeyi geçtim, bir de ‘ülke riski’ sorunu baş gösterdi (Dubai,Yunanistan,Portekiz,İspanya). Yatırımlarınız konusunda çok seçici olmalısınız. İMKB’de yatırım yapıyorsanız, bir enstrüman kullanarak riskinizi hedge edin. TL’de pozisyon aldıysanız, kurun yükselmesi riskine karşı yine bir enstrüman kullanın. (VOB ile bunları gerçekleştirebilirsiniz) Piyasalarda gördüğüm fırsatları, sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Ezcümle, 2010 yatırımcı için zor bir yıl olacak.

EUR/USD paritesi için genel görüşlerimi biliyorsunuz. Tekrar tekrar yazmaya gerek yok. EUR tabii ki düzeltme hareketleri yapabilir (yükselebilir). Bu hareketlerin limitlerini sizlerle paylaşıyorum. EUR/USD sabaha karşı 1.4165’e kadar düştü. 1.41-1.4120 hedefimize ağır ağır ilerliyoruz. EUR’nun bugünkü temel sorunu; Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Yunanistan’ın durumuna olan duyarsızlığıdır. Yunanistan AB’ye yeni üye olmuş bir ülke değildir. AMB üyelerinden saçma sapan açıklamalar geliyor. Akılları sıra cinlik yapıp, bu açıklamalar ile EUR’nun değerini düşürecekler, AB ihracat avantajı kazanacak. Yunanistan’a sırt dönmek, EUR’nun biraz değer kaybetmesine neden olmaz, EUR/USD paritesi çok büyük darbe yiyebilir. O zaman 1.40-1.41 seviyeleri devede kulak kalır.

Olaya ters taraftan bakarsak; AB Yunanistan’ı kurtarırsa, bu sorunlu diğer ülkeler için kötü bir örnek olabilir. Sorunlu ülkeler bütçe disiplini sağlamaya gerek görmez (Portekiz, İspanya, İtalya). Diğer bir ifadeyle; Yunanistan’ın kurtarılması, aynen merkez bankalarının bankaları kurtarıp, ‘kimsenin batmasına müsaade etmeyeceğim’ demesine benzeyebilir. Merkez bankalarının sorunlu bankaların batmasına izin vermemesi, bankaların yeniden aşırı riskler almasına neden oldu. Paralellik kurarak, Yunanistan bir örnek olursa, diğer ülkeler bütçelerinde saçmalamaya başlayabilir.

Ben yine de Yunanistan’ın kurtarılması gerektiğini düşünüyorum. Yunanistan’ın ‘default’ etmesine (borçlarını ödeyememesine) göz yumulursa, EUR’nun baskı altına girmesini bir kenara bırakın, zayıf AB ülkeleri spekülatif saldırıya uğrayabilir. EUR’dan çıkmak zorunda kalabilirler. Zincirleme gerçekleşecek bu olaylardan, biz de payımıza düşeni alırız.

EUR’nun önündeki bu opsiyonlardan ehvenişer olan hangisidir?<

Ehvenişer” hakkında 2 yorum

  1. Efendim,iyi günler. TL birikimimle gram altın almak istiyorum.Sizce IMF anlaşması nedeniyle Gram/Tl düşüş yaşar mı?sizce beklemeli mi? Saygılar,Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir