EUR, USD, JPY, TL, petrol

Dün sabah yaptığım ‘EUR/USD’ın gözü 1.2670’te’ tahmini ‘kötü’, ‘USD/JPY’nin gözü 87.60’ta’ tahmini iyi bir tahmindi. Bir parite için tahmin yaparken, temel bilgilerden yola çıkıyorum. JPY için de bu geçerli. Örneğin, ABD 10 yıllık faizlerin küresel piyasalar için ne kadar önemli olduğuna defalarca kez vurgu yapmışımdır. ABD’den kötü veriler geldikçe, Fed’in faizleri düşük tutmaya devam etmesi bekleniyor. ABD 10 yıllık faizler  dün olduğu gibi  %2.95’e kadar gerileyince, bol paraya sahip Japonlar, 10 yıllık getiri azaldığı için paraları Japonya’ya geri getiriyorlar. Böylelikle JPY’ye giriş oluyor. USD/JPY, EUR/JPY, GBP/JPY gibi pariteler düşüyor.

Euro’ya gelince; açıkçası Euro beklentilerimin çok üzerinde bir performans gösteriyor. Avrupa’dan kötü bir veri geliyor, takmıyor; ABD’den olumsuz haberler geliyor, kulak asmıyor. Stres testi sonuçlarının olumlu çıkma beklentisi çok fazla, traderlar bunu fiyatlara sokuyorlar. 23 Temmuz’da her şey ortaya çıkacak. EUR/USD’da 1.2940 ve 1.2980 satış bölgeleri.

Petrolde $77.30-$77.40 satış bölgesini hafta başında vermiştim. Burayı kıramadı. Bu sabah $76.20’ye kadar geriledik. Tabii Baltık Endeksi yüzde 60 düşmüşken, petrol ve diğer emtiaların yukarıları zorlaması rasyonel değil. Ancak Euro’nun yükselişinin mantıklı olmaması gibi, bu piyasada her an her şey olabilir. Ben petrolde kısa dönem için pozitif değilim.

USD/TL sabah 1.532’ye kadar geriledi. 1.555 bölgesi kritikti. Buranın altında 2-3 gün kapanış yaptıktan sonra, kurun gerilemesi normal. Hatırlarsanız 1.600’de, 1.592’de bile ‘USD/TL satış’ tavsiyeleri vermiştim. Bu nedenle TL’nin değerlenmesi benim için sürpriz değil.

USD/TL’de 1.530 ilk alım bölgesi, daha sonra 1.510 geliyor.

EUR, USD, JPY, TL, petrol” hakkında 3 yorum

 1. MURAT BEY

  EURO SON BİR HAFTADAKİ YÜKSELİŞİN BU KADAR
  DİRENÇSİZ GERÇEKLEŞMESİ ÇOK DİKKAT ÇEKİCİ.
  SANKİ BÜTÜN TRADERLER GİZLİ BİR ANLAŞMA YAPMIŞ GİBİLER. ZİRA AVRUPA BU KADAR SORUNLA BOĞUŞURKEN VE DÜNYA RESESYONA GİDERKEN EURO BUNU HAK ETMEYOR.

  KONU HAKKINDA GÖRÜŞÜNÜZÜ ALABİLİRMİYİZ.

  SERMET ADIGÜZEL

 2. Yukselis temelde rasyonel degil.EUR/USD 1.18-1.19 bolgesine indigi donemde, Almanya-ABD 10 yillik tahvilllerin getiri farkindaki acilmaya dikkat cekiyordum.
  Bu fark bu sabah %-0.31 oldu(kasimdan beri en yuksek seviye). Bu da Euro pozitif bir durum olusturuyor.
  Piyasa profesyonelleri de islerine gelene bakiyor.Firsatlari affetmiyorlar.

 3. MURAT BEY

  GOLDMAN YAPTIGI AÇIKLAMA ŞUAN 1.30 OLAN EURO/USD ‘DA KISA DÖNEMDE 1.22, YIL SONUNDA İSE 1.36 TAHMİNİ YAPTI.

  SİZİN TAHMİNİNİZ NEDİR.

  SEMET ADIGÜZEL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir