Euro Notları

Bir fiyatın aşağı ya da yukarı gelmesini bekliyorum demek ayrı, fikirlerinizi destekleyebilecek şeyleri söylemek ayrıdır.

EUR/USD geçtiğimiz 2-3 hafta boyunca yukarılara gitmeye çalıştı. 1.43 seviyesini aşamadı. İki gün önce 1.40 seviyesine düştü, şu an için 1.41 civarında seyrediyor.

Tahmini en zor çapraz kur, EUR/USD’dır. Ülkemizde de paritede alım-satım yapan onbinlerce kişi var. Artık insanlar işi gücü bırakmış, elektronik platformda alım-satım yapıyor. Öğrencilerime ve fikirlerimi soranlara, EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY gibi volatilitesi yüksek, fazla likit pariteler yerine, likiditesi düşük çapraz kurları tavsiye ediyorum. Likit para birimlerinde büyük bankalar çok aktiftir. Ters köşe yatma olasılığı fazladır.

Notlarıma geçelim. Önce sayısal bir bilgi vereyim. 1990’dan beri yaşanan beş olayın hepsinde, USD’nin değer kaybı %10’u aştığında (100 günlük yuvarlanmış yüzde), geriye dönüş gerçekleşmiş (USD değerlenmiş). Mart’tan beri USD’de yaşanan düşüş %12 civarı.

İkincisi; EUR’nun bütün çapraz kurları aşırı değerli görünüyor. GBP/USD’nin averajı 1.71’e gelirken (bugünkü fiyata çok yakın), EUR/USD’ın uzun dönem ortalaması 1.18 (bugünkü fiyata göre %20 değerli). Ayrıca dün yayımladığı raporda IMF; EUR’nun %15 ‘aşırı değerli’ olduğunu belirtti.

Sayısal notları geçelim. Temel notlara bakalım. Üçüncüsü; bence merkez bankaları’nın rezerv çeşitlendirmeleri, EUR’nun değeri üzerinde çok etkilidir (özellikle dolara karşı). Örneğin mart ayından beri, Çin gibi ülkelere yoğun sermaye girişleri oldu. Bu sayede bu ülkeler paralarını dengede tuttular. Rezervlerde artış oldu. Örneğin, Çin’in rezervleri 2. çeyrekte $180 milyar arttı. ABD’nin mali durumundan korkan, ve yüksek rezervlere sahip merkez bankaları, çeşitlendirme yapma amacıyla USD dışındaki paralara ilgi gösteriyorlar. İlk tercihleri de EUR. Ancak, sürekli takip ettiğim sermaye akımlarında ilginç bir nokta gözüme çarptı. Son 4-5 haftada Çin borsalarına giren dış sermaye, deyim yerindeyse kurumuş. Bu olay EUR/USD’ın niçin yukarı gidemediğine dair bana ipucu veriyor.

EUR’nun değerini, tabii ki gelecekteki sermaye akımları belirleyecektir, ancak EUR’nun yükselişini sürdürebilmesi için bir hızlandırıcıya ihtiyacı vardır.

Son söze gelince; kısa USD (satış) pozisyonundaysanız bunları azaltma zamanı gelmiş olabilir. Yeni bir pozisyon açmayı düşünüyorsanız, belki de en iyisi bir süre için kenara çekilmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir