Euro’da Yolun Sonuna Gelinmedi

AB, hafta sonu yaptığı toplantı sonrasında, Doğu Avrupa ülkeleri ve krizdeki otomotiv şirketlerine yardım etmeyeceğini açıkladı. Açıklama sonrası, EUR/USD paritesi 1.2550’ye kadar geriledi.

EUR/USD paritesi çok ilginç bir hal aldı. Düşünün, cuma günü ABD’nin revize edilmiş büyüme rakamı -6.2% olarak açıklanıyor(önceki -3.8% idi), ama USD değerleniyor. Krizin şiddetini arttırdığı son 6 ayda, USD ve JPY, güvenli limanlar olarak görülüyorlardı. Japon ekonomisinin -13% küçülmesi ihracatının %50 daralması, JPY’ni son günlerde olumsuz etkiledi. Şimdilik tek liman USD kaldı gibi görünüyor.

AB krizin başından beri koordineli hareket etmedi. Görünen o ki, herkes başının çaresine bakacak. Doğu Avrupa ülkeleri, euro’nun başını bayağı ağrıtacak. Özellikle AUS/USD kurunda aşağı hareket bekliyorum.

Bu açıklamalardan sonra yapılan ‘Euro’nun işi bitti’ yorumlarına katılmıyorum. AB’den yapılan açıklamaları çok ciddiye almıyorum. Kısa dönemde Euro zorlanabilir, ama çok acil bir durumda AB devreye girecektir. 2008 sonbaharında, Macaristan’a yapılan kurtarma operasyonunu unutmayınız. Bunun için euro, para birimi olarak bitmez. Almanya, Fransa para birimlerinin yok olmasına göz mü yumacak? Ayrıca euro’nun aşırı derecede değer yitirmesi, orta dönemde AB ihracatını darmadağın eder. Buna müsade etmezler.

Günlük alım-satım yapıyorsanız, kısa dönemde paritenin yukarı doğru her hareketi, euro’yu satmak için fırsattır, ama kontrollü gitmekte fayda var. Düzeltme hareketleri olacaktır. AB’nin açıklaması, USD’nin değer kazanması, USD/TL kurunu da 1.730 seviyelerine itti. TL için, aylardan beri olduğu gibi, hala çok temkinliyim.

Mart-Nisan döneminde, global piyasalar için ‘ekstra olumsuz’ fikirler taşıyorum. Başlıca nedenlerinden biri; 2009 birinci çeyrek kar-zararların, ABD’de 2-3 hafta içinde açıklanmaya başlayacak olmasıdır. Kar-zarar rakamları, şüphesiz çok kötü gelecektir. Dow, S&P 500 gibi endekslerde aşağı doğru yeni bir hareket başlayabilir. Bu durumda, ‘riskli varlıklardan kaçınma’ yeni bir boyut kazanabilir.

Euro’da Yolun Sonuna Gelinmedi” hakkında 2 yorum

  1. USD/TL paritesi 2003 te ve 2006 da 1’er kez denediği,2008 ekımden bugune kadar 3 kez denediği guclu dırenç 1.73-1.75 kritik seviyede.
    Şuanda kur bu direnç seviyesini zorlamakta,bahsettiğimiz direnç aşılabilir mi?
    Gideceği nokta hakkında bi tahmınınız ongörunuz var mı?

  2. Murat Bey,
    Kur için rakam vermiyorum. Destek-direnç noktalarına da, bir zamanlar çok uğraştığım halde, artık önem vermiyorum. Önümüzdeki dönem de, kurun daha yukarıları zorlayacağını düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir