Euro’nun tepki hareketleri yüzde 3’ü geçmiyor

Hemen herkes Euro’dan umudunu kesmiş gibi gözüküyor. Dünyanın en büyük döviz spekülatörlerinden UBS, EUR/USD yıl sonu beklentisini 1.20 olarak açıklamış. Morgan Stanley, EUR/USD paritesinin 1 seviyesine kadar gidebileceğini söylüyor. Ben 1.50 seviyelerinden beri EUR/USD’da düşüş bekliyordum. Şanslıydım, hedefleri teker teker yakaladık. Bundan sonrası için genel hedefim 1.30 (belki biraz daha aşağı sarkabiliriz).

Bir para birimi veya menkul değer sürekli olarak düşmez. Tepki hareketleri olur. EUR/USD’da da düzeltme hareketleri gelebilir. Bu düzeltme hareketlerinin ne sertlikte olacağını, ne kadar süreceğini kestirmek kolay değil. Dün EUR/USD’ın grafiklerini incelerken gözüme bir şey çarptı. EUR/USD aralık başında hızla düşmeye başladıktan sonra, düşüş hızı şubatta azalmaya başlamış. O zamandan beri kademe kademe düşüyor, zaman zaman düzeltme hareketleri geliyor.

Şubat ayından itibaren; birkaç ayın dip noktasına ulaşan EUR/USD’ın gerçekleştirdiği düzeltme hareketleri yüzde 3 oranında kalmış. Kısaca, 2 gün önce 1.3115 ile birkaç ayın dip noktasına ulaşan EUR/USD, yüzde 3’lük bir yükseliş gerçekleştirirse, bu 1.3510-1.3530 bölgesine denk gelir. Yukarıda belirttiğim gibi, ribaund seviyesini yakalamak zor, ama yaptığım analiz size bir fikir verebilir.

EUR/USD bu sabah 1.3270’e kadar yükseldi. Günlük işlem yapanlar için; 1.3320 ilk satış bölgesi, burayı geçersek 1.3390-1.34 bölgesine ulaşabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir