EUR/USD Kontratlarının Chicago’dan Verdiği Sinyal

Chicago Ticaret Borsası, kurumsal oyuncular ve spekülatörlerin önemli paritelerde aldıkları pozisyonları haftalık olarak yayımlıyor. Döviz piyasasındaki duyarlılığı ölçme açısından önemli bir veridir. Bu veri, ‘alınıp satılan kontrat sayısı’ olarak açıklanıyor.

Önemli pariteleri inceliyordum, gözüme çarptı. EUR/USD kontratlarında, ‘net EUR satış kontrat sayısı’ Eylül 2008’deki rekor seviyeye gelmiş (Lehman Brothers’ın battığı dönem). Diğer bir ifadeyle, EUR-negatif düşünenlerin sayısı, Lehman Brothers’ın battığı dönem ile hemen hemen aynı.

Eylül 2008’de ‘net EUR satış kontrat sayısı’ o seviyeleri gördükten 1-1.5 ay sonra, EUR/USD sert bir düşüş yaşadı. Kontratlarda alınan pozisyonlarla, EUR/USD paritesinin verdiği tepki arasındaki zaman farkı 1-1.5 ay. Veri haftalık olarak yayımlandığı için, pozisyonlar-fikirler tabii ki değişebilir. Ancak satış kontratlarının sayısı rekor seviyede olduğu için, vurgulamak istedim.

EUR/USD’daki genel düşüncelerimi destekliyor. EUR/USD’da ilk çeyrekte 1.41-1.4120’yi göreceğimizi düşünüyorum. Beklentim gerçekleştikten sonra, yeni bir değerlendirme yaparım.

EUR/USD Kontratlarının Chicago’dan Verdiği Sinyal” hakkında 5 yorum

  1. Hocam

    10-2 spread’in farkının nasıl hesaplandığı bir örnrkle anlatabilirmisiniz.Teşekkürler

  2. IMF anlaşması olasılığı devam ediyor.USD’ın gücü devam edecek gibi görünüyor.Özellikle IMF anlaşması ile görebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir