EUR/USD’da Yeni Trend?

EUR/USD paritesi hızlı bir şekilde 1.2950’ye geldi. Euro’nun daha yukarılara gidebileceği düşünülüyor. Katılmıyorum, ama dün yapılan bir açıklama var ki, beni ikinci kez düşünmeye itiyor.

Euro bölgesindeki sorunlarda herhangi bir gelişme yok. Avrupa bankalarının, açık dolar pozisyonları inanılmaz boyutlarda. Diğer bir deyişle, bankaların doğal bir ‘dolar talebi’ var. Doğu Avrupa’daki sıkıntıların şimdilik çözülmesi de zor gözüküyor. Bu temel sorunlar, euro üzerinde baskı oluşturuyor.

Ancak yaklaşan G-20 toplantısı öncesi, Çin Başbakanı Jiabao’nun yaptığı açıklamalar, dolar için pek iyiye işaret değil. Çin’in 2 trilyon dolarlık rezervi var. Doların geleceği, bu bakımdan Çin için çok önemli. Endişelerini dile getirmesi normaldir.

İran’dan, Rusya’dan, dolar rezervlerini değiştirme açıklamalarını yıllardan beri duyarız. Bu açıklamaları pek ciddiye almam. Dolar rezerv paradır, alternatifi yoktur. Sterlin’in, euro’nun hali ortadadır. Ayrıca dolardan çıkış kapısı o kadar geniş değildir. İlk çıkan kurtulabilir(dolarv rezervlerini boşaltan). Diğerleri büyük zarar yazar.

Kısa dönemde doların güçlü kalacağını düşünüyorum. Ama yine de, G-20 toplantısında, Obama ve Hazine Bakanı Geithner’ın, yapacağı açıklamalar çok kritik olacaktır. Çin’i rahatsız edecek açıklamalardan kaçınmalıdırlar.

EUR/USD’da Yeni Trend?” hakkında 2 yorum

  1. G-20 toplantısında somut sonuclar umarım cıkar.
    benım merak ettıgım size sormak ıstedıgım
    her merkez bankası yılda 500ton altın satabiliyor böyle bi anlasma var bu anlasmada 2009’da sona erıyor.
    para yanı dolar sıkıntısı ceken ulkelerin merkez bankaları ozellıkle abd bu altınları satabılır mı g-20 de böyle bır karar cıkabilir mi?aynı sekılde ımf de bu yola basvurur mu?ımf altınları konulu bı yazınızda vardı ımf nın altın mıktarı bellı değıl ama abd ve almanyadan sonra en buyuk rezerve sahıp olan ımf’dir.

  2. ABD’nin altınlarını satma olasılığı düşüktür. Sonuçta para basarak sorunlarını(şimdilik) halledebilir. IMF altınlarını satmayı, ‘ya rezervlerim yetmezse’, korkusu yüzünden düşünüyor.G-20 toplantısında,IMF’nin rezervlerini artırması gerektiği, ısrarla vurgulandı. Öyle bir şey olursa, altınları satmasına gerek yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir