Excedrin

Dün yabancı haber ajanslarında, Avrupa Merkez Bankası’ndan Jürgen Stark’ın görüşleri vardı. Pek sevilen bir merkez bankacı değildir. Ben beğenirim. Bilgili ve açık sözlüdür. Stark; devletler seviyesinde bir borç krizi riskinin çok açık olduğunu; global ekonomideki iyileşmenin ekonomi yönetimleri ve merkez bankalarının politikalarından kaynaklandığını söylemiş. Çok doğru laflar etmiş.

8 Ekim 2009 tarihinde; ‘Bıçak Kemiğe Dayandığında, Merkez Bankalarına Güven Olmaz‘ başlıklı bir yazı yazmıştım. Büyük merkez bankalarının geçmişteki kriz performanslarını eleştirmiştim. Sadece merkez bankacılar değil, birçok ekonomist krizin başından beri, ‘Keynesyen politikaların değeri bir kez daha anlaşıldı; hepimiz Keynes’ciyiz’ gibi yorumlar yapıp, Keynesyen politikaları kutsadılar.

Keynesyenizm kısa dönem ekonomik sorunlar için bir reçetedir. Yoğun bir ağrı olduğunda kullanılan ‘Excedrin’ adlı ağrı kesici gibidir. Bir problemin kalıcı çözümü değildir. Ekonomide yavaşlama olduğunda, üretim kaybını azaltmaya çalışır. Bu politikaların uzun dönemde bir etkinliği yoktur. Aslında Keynesyen teşvikler olmadan da, ekonomi bir şekilde dengelenir. Keynesyenizm’i, uzun dönem ekonomik problemlerin çözümü için açıklamak, veya kullanmak yanlıştır. Ne yazık ki, büyük merkez bankalarının tepe noktalarında olan ekonomistler bu ekoldendir. Bu durum TCMB için de geçerlidir. Son 15 senede TCMB’de görev almış etkili iktisatçılara bakarsanız, ağırlıklı olarak Keynesyen politikaları savunduklarını görebilirsiniz. Kriz vurduğu zaman, teşvikler sağlamak doğrudur. Ancak Keynesyen politikaları savunanlar, ekonomiyi tekrar eski gücüne kavuşturmak için teşviklere devam etmek gerektiğini söylerler. İşte yanlış olan budur. Aşırı borç gibi yapısal sorunları çözmeden teşviklere devam ederseniz, yüksek büyüme oranına değil enflasyona sahip olursunuz.

Excedrin” hakkında 1 yorum

  1. Keynes politikalar deyince en azından kriz döneminde Mülkiyelileri dümene geçirmek mantıklı görünüyor.:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir