Fed ne yapar?

Fed beklentileri son günlerde arttı. Piyasa yeni bir hamle bekliyor. Bernanke, Dudley, Yellen üçlüsünün son dönemde açıklanan ekonomik verilerden memnun olduklarını zannetmiyorum. İşsizlik oranını düşürme hedefi açısından, veriler negatif.

Yine de, çarşamba günü yeni bir tahvil alım programı açıklanması bana mantıklı gelmiyor. Daha iki hafta önce, Amerikan senatosunda yaptığı konuşmada Bernanke hiçbir sinyal vermedi. İki haftada düşüncelerini değiştirecek ne oldu?

Bernanke ve arkadaşları bu haftaki toplantıyı pas geçip, eylülü bekleyebilir. 13 Eylül’deki Fed toplantısına kadar, iki istihdam raporunu ve diğer önemli verileri görmüş olurlar.

Kaldı ki; Fed’in acilen bir program açıklaması için bir sebep var mı? ABD ekonomik verileri bozulmuş olabilir, fakat AB’deki gibi bir çöküş yok. Fed’in piyasadaki adamları, tahvil alım programı söylentisini çıkarıyor. Borsa endekslerini bu şekilde oyalıyorlar. Piyasaları bu şekilde uyutma şansları varken, niçin bilançoyu genişletsinler?

Tahvil alımlarını; euro bölgesinden bir ülkenin çıkması, Amerikan ekonomisinin resesyona girmesi, borsaların yüzde 20’den fazla düşmesi gibi gelişmelere karşı, ‘nükleer opsiyon’ olarak düşünebilirler.

Eğer Fed bu hafta güçlü bir mesaj verirse, emtia fiyatları hızlı bir şekilde yükselmeye başlar. Fiyatlar son 5 haftadır, farklı nedenlerle zaten artıyor. Bir tahvil alım programının, resmi enflasyon rakamını biraz yükseltmesi 2 ayı bulur. Bir program bu hafta açıklanırsa, seçim öncesinde emtia enflasyonu kıpırdanabilir. Bu da cumhuriyetçilerin eline koz verir. Demokratları yıpratabilirler.

Özet olarak; Fed’in bu hafta piyasalara güçlü bir mesaj vermesi benim için sürpriz olur. Bu haftaki ve eylül başındaki istihdam raporlarını görmek isteyebilirler. 13 Eylül’deki toplantıda sinyal verseler, emtialardaki kıpırdanmanın etkisi tüketiciye iki ayda geçer. Obama önde olmanın avantajını da kullanarak, fazla yıpranmadan kasım başındaki seçimlerde 2. kez seçilir.

Piyasaları ‘Tahvil alım programı açıklayabiliriz. Gerekirse müdahale ederiz.’ diyerek oyalama şansınız varsa, gerçek bir program açıklamanın ne anlamı var?