Fed Sonrası

Fed’in açıklamaları ile ilgili beklentilerimi dün sizlerle paylaşmıştım. Açıklamalar geldi. Değerlendirelim.

Fed’in açıklamalarının en önemli bölümü; tahvil alımlarının yavaşlatılacağının açıklandığı, ve 300 milyar dolarlık tahvil alım planının ekim sonuna kadar bitirileceğinin belirtildiği bölümdü. Diğer bir ifadeyle Fed, piyasaya vereceği likiditeyi azaltacağını söyledi. S&P 500 endeksi, Fed’in açıklamalarını görmezden gelip, %1 civarı yükseldi. Benim gözüm Shanghai endeksine takıldı, geceyi negatif olarak kapattı. Dünyanın en önemli borsa endeksi S&P 500’dür, ancak son 2-3 yıldır Çin borsası öncü gösterge niteliğinde. Mart ayında ABD ve Avrupa borsaları dip yapmıştı. Çin borsası mart ayından tam dört ay önce dipteydi. Çin borsalarının hareketlerini takip etmenizi öneririm. Genel olarak, sisteme verilecek likiditenin azaltılması borsalar için olumsuzdur. Borsalar önümüzdeki dönemde kademeli biçimde gerileyebilir.

Fed tahvil alımlarını durduracağını, İngiltere Merkez Bankası alımları artıracağını açıkladı. Bu açıklamalar GBP’yi güçsüzleştirebilecek gelişmelerdir.

Twitter’da dün yazdığım son yorumlarda EUR/USD 1.4170 idi, şu an 1.4250 civarı. Tabii bu yükselişte Almanya’nın pozitif büyüme rakamının da etkisi var. Kısa dönem için USD pozitif görüşlerimi koruyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir