Fed ve İngiltere Merkez Bankası Piyasaları Oynatır

Bugün Fed’in açıklaması ve İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyon raporu var. Bu açıklamalar fiyatları sert biçimde oynatacaktır. Beklentilerimi paylaşayım.

Fed’in piyasalara: ‘henüz mevcut tahvil alım programını bitirmedim’ demesini bekliyorum. Bilindiği gibi Fed, mart ayında 300 milyar dolarlık bir tahvil alım programı açıklamıştı. O açıklamadan beri USD zayıf halini sürdürüyor. Bugün için yeni tahvil alım açıklaması beklemiyorum. Bu dolara ya nötr ya da pozitif etki eder. Eğer borsalar negatif tepki verirse; JPY yükselir, TL düşer. Yeni tahvil alımının olmaması, yeni bir parasal genişlemenin olmaması demektir. Bu da risk iştahı için negatif olur.

Tabii bu durum, geçen hafta İngiltere Merkez Bankası’nın (İMB) yapmış olduğu açıklamanın tam tersi olacaktır. İMB geçen hafta tahvil alımlarını artıracağını açıklamış, bu açıklama ile borsalar yükselmiş, sterlin (GBP) ve İngiltere bono faizleri düşmüştü.

İMB’nın enflasyon raporu ile sterlin satışları yaşanabilir. Çünkü bugün açıklanacak enflasyon raporu, parasal genişlemeyi artırma kararının dayandığı ekonomik nedenleri içereceği için, GBP’yi olumsuz etkileyebilir. Sonuçta tahvil alımlarını; zayıf büyüme beklentisi, deflasyon gibi nedenlerden dolayı artırırsınız.

İMB’nin geçen haftaki kararı sürpriz olmuştu. Bugünkü açıklama, geçen haftanın realize olması anlamına gelebilir.

Gün içi piyasa yorumları ve alım-satım fikirleri için, www.twitter.com/atilimmurat adresini takip etmenizi öneriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir