Fed’den öğrenilecek çok oyun var


Merkez bankalarının koordineli hareketleri piyasayı mutlu eder. Mutluluk ne kadar sürer, orası tartışılır.

ABD, kendi bankalarının sorunlarını bıraktı. Euro Bölgesi’nin bankalarını kurtarmaya soyundu. Amerikalı vergi mükellefleri bunları unutmaz. Bu maliyetlerin günün birinde onlara döneceğini biliyorlar.

Doların ilk tepki olarak düşmesi normal. Traderlar, sadece ‘Açıklama risk iştahını artırır’ düşüncesi ile alım pozisyonu almadı. Avrupa bankalarının çevirmeleri gereken büyük miktarlar var. Bankalar, açıklanan operasyon sayesinde, ellerindeki euroları satıp dolar almak zorunda kalmayacaklar. Maliyeti düşürülmüş dolar ile borçlanabilecekler. Euro üzerindeki baskı azalır düşüncesi ile, günlük traderlar Euro’yu yukarıya taşıdılar.

AB bankaları, kendilerini bağlamak için biraz daha ip buldular. Yüksek kaldıraç oranına sahip, borç içinde yüzen kurumlara daha fazla borçlanma imkanı sağlamak, uzun dönemde ne kadar işe yarar?

Basit örnekler vereyim.

Yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlanan Portekiz’in borç/milli gelir oranı çok yüksek. Portekiz’e daha rahat borçlanma imkanı vererek, bu oranı daha yukarıya taşıyorsunuz. Bu ülke daha iyi duruma mı gelir?

Deutsche Bank’in kısa vadede çok fazla dolar yükümlülüğü var. Daha fazla borçlanabilmesi için fırsat veriyorsunuz.  Kısa vadede bir rahatlama yaratsa da, uzun vadede bankaya faydası olur mu?

Fed’den öğrenilecek çok sahtekarlık var

Bloomberg birkaç gün önce bir haber yayımladı. 2008 krizinde ABD bankalarını kurtarmak için TARP adı verilen bir program açıklanmıştı. Bu programın büyüklüğü 700 milyar dolar idi. Kongre’de bu rakam görüşülmüştü. Bloomberg o tarihten sonra, hangi bankaya ne kadar para aktarıldığını Fed’e sormuş, Fed’den yanıt alamamıştı. Sonunda gerçekler ortaya çıktı. 700 milyar dolar olarak açıklanan TARP, 7.7 trilyon dolarmış. Fed’in bankalara borç verdiği rakam, ABD Kongresi’nde görüşülen rakamın 10 katı. Fed, üstün Amerikan teknolojisi ile, hesaplarda türlü çeşit oyunlar oynuyor.

Avrupa Merkez Bankası, Bundesbank bu işleri yapamıyor. Örneğin; Almanya geçen haftaki ihalesinde yeterli talep bulamadı. Oyun çevirme konusunda, Fed’den öğrenecekleri çok şey var.