Fed’in Cümleleri Piyasaları Karıştıracak

Fed’in bugünkü toplantısı bu haftanın en önemli gündem maddesi. Toplantı sonrası yapılacak açıklamalar; döviz, hisse senedi, emtia piyasalarını direkt etkileyecek nitelikte olacaktır. ABD hazinesinin dünkü ihalesinden ipuçları çıkartmaya çalıştım.

Fed nisan ayında, 1.25 trilyon dolarlık mortgage tahvili, 200 milyar dolarlık Fannie-Freddie tahvili, ve 300 milyar dolarlık hazine tahvili alacağını açıklamıştı. Buradaki amaç, piyasa faizlerini düşürmekti. Aslında bu stratejinin adı ‘para basmak’tır. Son 3 aydır piyasaya yoğun bir şekilde para veren Fed’in, faizleri düşürme konusunda çok başarılı olduğu söylenemez. Bugünkü toplantı için genel beklenti, Fed’in tahvil alımlarına devam edeceğini açıklamasıdır. Bunu bekleyen analistler, doların değer kaybedeceğini öngörüyorlar. Olabilir. Fed agresif bir açıklama yaparsa bu gerçekleşebilir.

Dünkü hazine ihalesini takip ettim. İhale başarılı geçti. Piyasa faizleri gevşedi. Sürekli belirtiyorum, 10 yıllık hazine faizleri gösterge niteliğindedir. Bu faiz önemli, çünkü hem piyasanın enflasyon beklentisini gösteriyor hem de mortgage faizlerini etkiliyor. Fed’in arzusu bu faizin düşük olmasıdır.

Dünkü hazine ihalesinden sonra, 10 yıllık faiz son dört günün en düşük seviyesine geldi (% 3.62). Bu yazıyı yazarken de bu seviyelerdeydi. Bundan memnun kalan Fed, yeni tahvil alımı hakkında açıklama yapmaktan kaçınabilir. Böyle bir açıklama, doları destekleyip, emtia ve değerli metallerin fiyatlarını düşürebilir.

Peki euro niçin dünden beri değer kazanıyor? Bence ana neden, Avrupa Merkez Bankası’ndan Weber’in; ‘Biz yapacağımızı yaptık, gerisi bankalara kalıyor’ şeklindeki açıklamasıdır. Weber basitçe, ‘faizleri daha fazla indirmeyi ve para basmayı düşünmüyoruz’ diyor. Bu politikalar, euro’yu destekleyici açıklamalardır.

Dönelim Fed toplantısına. Fed, tahvil alımları dışında, büyüme rakamları ile ilgili olumlu beklentilerini vurgulayabilir. Buraya dikkat etmek gerekiyor. Çünkü büyüme ile ilgili olumlu beklentiler, faizler ve hisse senetleri üzerinde pozitif etki yapabilir.

Son olarak, enflasyon hakkında da muhtemelen birkaç cümle gelecektir. Fed, faiz oranlarının düşük kalmasını istediği için, enflasyon beklentisinin düşük olduğunu söyleyebilir.

Tahvil alımı, büyüme ve enflasyon. Çok fazla değişken var. Her biri fiyatları başka bir yöne çekebilir. Özellikle borsada alım-satım yapıyorsanız, açıklama TSİ ile 21:15’te olacağı için, yarın sabahı beklemek zorunda kalacaksınız. 21:15’ten önce büyük pozisyon almamanızı öneriyorum.

Piyasaların toplantı sonrası karışması durumunda (faizlerin zıplaması durumunda), yarın ifade verecek olan Bernanke, piyasaları rahatlatacak ifadeler kullanabilir.

Gelişmeleri twitter’da yorumlamaya devam edeceğim.

Fed’in Cümleleri Piyasaları Karıştıracak” hakkında 1 yorum

  1. fed dow u ıstedıgı sevıyelere getırebılıyor dıye dusunuyorum bu sayede dolaylı olarak euro/dolar caprazını ve altının onsunuda etkılemeye calısıyor.fakat forex pıyasası hıc kımsenın mudahalesınden etkılenemeyecek kadar buyuk ve hacımlı dow un dususune ayak uyduran euro ve altın fed toplantısı yuzunden 2-3 gundur kendı bıldıklerı ıstedıklerı sevıyedeler.

    19 yada 20 mart 2009 fed toplantısının sonuclarıda cok sancılı ıdı 910 dan 890 a gerıleyen altın aynı gun ıcınde 945 e kadar yukselmişti..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir