Finansal Krizin Dip Noktası Çok Uzakta

2007 yılının Ağustos ayında resmi olarak başladığı kabul edilen finansal kriz, devam ediyor. Peki bu krizin en kötü dönemi atlatıldı mı? Bazı yorumculara göre kötü dönem atlatıldı, iyileşme süreci başladı, bazılarına göre ise krizin dip noktası henüz görülmedi. Ben ikinci grubun içerisindeyim. Nedenlerine gelince:

1) Amerika Merkez Bankası (FED) politikaları ile, krizin dip noktasının görülmesine müsaade etmiyor. FED geçen ağustos ayında faizleri indirmeye başladı ve kısa sürede % 5.25’ten % 2’ye çekti. Bununla yetinmeyip, likidite sıkışıklığına giren finansal kurumlara, çok büyük likidite imkanları sağladı. Örneğin FED, sorunlu mortgage senetlerini bankalardan alıp, karşılığında dünyanın en likit hazine kağıtları olan Amerikan Hazine kağıtlarını verdi. Zorda olan finansal kurumları kurtaracağı sinyalini defalarca kez verdi. FED, Bear Stearns bankasının tam anlamı ile batmasına müsaade etseydi, Bear Stearns’ten hemen sonra bir kaç banka daha kesin olarak batardı. Bu bankaların bilançolarındaki senetlerin gerçek değeri ortaya çıkar, bankaların olası zararları hakkında sağlıklı bilgilere ulaşılırdı.

Bankalar ne yaptılar? FED’den sağladıkları fonları, emtia piyasalarında oluşan partiye katılmak için kullandılar. Fiyatları yukarılara çektikçe çektiler. Petrol fiyatındaki bu artışlar bence tamamen spekülasyondur. Bunun nedenlerini başka bir yazıda ele alırım.

2) Sorunlu finansal kurumlar, bankalar, bilançolarında büyük oynamalar yapmaktadırlar. Bu oynamalar ile zararlarını çok aşağıda göstermektedirler. Bunun yüzünden bankaların gerçek zararlarını göremiyoruz, krizin bitiş zamanı ile ilgili tahmin yapamıyoruz. Örneğin, Merrill Lynch bankasının iki hafta önce yaptığı işlem. Elinden çıkardığı sorunlu senetlerin değeri sıfıra yakın olması gerekirken, banka senetlerin değerini çok yukarılarda göstermiştir, zararını düşük açıklamıştır. Diğer bir örnek ise Citibank, bu banka geçen seneye kadar dünyanın en büyüğüydü. Böylesine büyük, köklü bir banka, piyasada likiditesi,değeri hiç olmayan senetleri yatırımcıya 2008 Ocak-Şubat döneminde satmış.Bu işlem ortaya çıkınca Citibank, piyasa denetleyicisi kurum tarafından iki hafta önce, 1 milyar dolar civarı cezaya çarptırıldı ve 7,5 milyar dolarlık seneti geri almayı kabul etti. Bu örnekler dünyanın en güvenilir finansal sistemine sahip olmakla övünen bir ülkenin bankalarının, finansal kurumlarının kredibilitesini sıfıra indiren gelişmelerdir.

1998 Asya krizinde, krize giren ülkeler paralarını devalüe etmişlerdi.Borsaları, % 50’den fazla değer yitirmişti. Varlık piyasaları üç çeyrek boyunca daralmıştı( dolar cinsinden).Birçok banka hızlı bir sekilde iflas etmişti. Kısa bir zaman içerisinde krizin dip noktasının görüldüğü konusunda herkes hemfikirdi.Mevcut finansal krizin dip noktası ise çok uzakta.Nedenleri, FED politikaları ve finansal kurumların bilanço oyunları.

Finansal Krizin Dip Noktası Çok Uzakta” hakkında 2 yorum

  1. Hocam öncelikle “blog”unuz hayırlı olsun. Fannie Mae ve Freddie Mac’in akıbetleri ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz. Paulson kurtarabilecek mi ne diyorsunuz?

  2. Hocam merhaba,
    Siteniz hayırlı olsun…Krizler artık uzun döneme yayılıyor, artık eskisi gibi vur geç etkisi olmayacak hayatımızın heranında krizle beraber yaşamasını öğreneceğiz.Bu durumda finans bilgisi çok ön plana çıkıyor .Madem kriz var ve kaçınılmaz biz de doğru bir şekilde onu yönetmesini öğreneceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir