Gazeteport-Analiz” hakkında 1 yorum

  1. Altın/petrol rasyosunu hesaplarken, spot altın ve ham petrol fiyatını alıyorum (WTI). Petrol fiyatı, petrolün vadeli işlem fiyatı(oil futures). Bloomberg sitesini açarsanız,bu fiyatı görebilirsiniz.

    Türkiye’de hiçbir yorumcu gümüşten bahsetmezken, ben ‘Portföyde gümüş bulunmalı;altından çok daha fazla getiri verecek’ diyordum. Tam bir sene önce Dünya Gazetesi’ndeki köşe yazımda bunu yazdım. Görüşlerim değişmedi. Portföyde, maksimum %15-20 oranında olmak üzere, gümüş ya da altın olmalı.

    Gümüşe bu seviyeden girmek cesaret ister cümlesi, günlük işlem yapanlar için yapılmış bir yorumdur(day trader).Gümüş 26-27 dolara düşmüşken yatırımcı alım yapmamışsa,32 dolardan alım yapıp çok kısa dönemli kar peşinde koşması ne kadar mantıklı olur?

    Altın/gümüş 43 seviyesinden daha aşağılara düşmez demiyorum. Oran 60’lı seviyelerindeyken,50’nin altına gidiyoruz yorumunu yapmıştım.

    100 yıllık ortalama ’50’ bilgisini verdim. Finans piyasaları ile ilgili 10 tane kural yaz deseler, birinci sıraya, ‘Piyasalar, zaman içinde ortalamaya döner’ yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir