Geri Döndüler

Başladığını düşünüyordum, ama artık resmi olarak ‘dolar carry trade’nin başladığını söyleyebiliriz.

Tam 16 yıl sonra, ABD doları ile fonlama yapmak, JPY ile fonlama yapmaktan daha ucuz oldu. Mart ayından beri yaşanan balonlara bakarak, fonlama için USD’ın kullanıldığını düşünüyordum. Bugünkü faizlere bakarak bunun resmileştiğini söyleyebiliriz. Fonlama için sadece Libor piyasasını kastetmiyorum. ABD ve Avrupa bankaları, sektöre para sağlamak için yaratılan TALF gibi, TOMO gibi fonlama mekanizmalarından da para bulabiliyorlar.

Böyle bir ortamda, büyük bankaların trading (alım-satım) bölümlerinin pozisyon aldığı bir borsa endeksinde, para biriminde veya bir emtiada ‘ters pozisyon’ almak, çok büyük zararlar getirebilir. Bu bankalar çok ucuz kredi buldukları için, anormal riskler alabiliyor. Bireysel ya da küçük kurumsal yatırımcının, büyük bankaların piyasa pozisyonları önünde durmaları zordur.

Peki bu bankaların kullandıkları ‘bedava para’ kimin parası? Vergi mükelleflerinin. Tam bir yıl önce, ‘başka insanların parası’ terimini kullanmış (Petrol Fiyatı Balonu; Dünya Daha İyi Bir Sistem Bulamamıştır); başka insanların parasını kullanarak aşırı risk alan finansçılar için: ‘Geri geleceklerdir, emin olabilirsiniz’ demiştim. Düşündüğümden de önce döndüler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir