Girift

ABD’nin SPK’sı olan SEC’in, CDO (Collateralized Debt Obligation) adı verilen karmaşık finansal aracın yapısını anlayıp, GS’a dava açması önemlidir. Aslında bu açıdan, cuma günü açılan dava beni şaşırttı. SEC bir devlet kurumudur. Alınan ücretler bellidir. Çalışanların ‘modern finans’ bilgisi vasat düzeydedir. Yıllık averaj 100-150 bin dolar para alırlar (brüt). Bunun yüzde 40-45’i vergiye gider. GS gibi bankalarda bu enstrümanları hazırlayıp satan kişiler, genel olarak üst düzey üniversitelerden diplomalı, akıllı-hırslı kişilerdir. Hemen hepsinin hayalinde, Wall Street filminin efsanevi karakteri Gordon Gekko gibi kolay yoldan para kazanmak vardır. Yıllık minimum 1-1,5 milyon dolar maaş alırlar (yıl sonu bonusu ile birlikte). Rakamın ucu açıktır. SEC’te iyi isimler varsa, onlar da Wall Street bankalarına transfer olur. SEC’in özellikle son 5-6 senede, hedge fonlar ve Wall Street bankalarının sahtekarlıkları ile baş edememesinin nedeni de budur. Bu davadan bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Bu CDO’yu hazırlayıp Goldman Sachs’a öneren hedge fon yöneticisi John Paulson’a dava bile açılmadı. Goldman Sachs’a $1 milyar ceza kesilir, olay kapanır. Finans sistemi bu şekilde işliyor. GS’ın ABD yönetimi ile ‘girift’ ilişkileri vardır. Fazla üzerine gidemezler. Goldman Sachs yarın 1. çeyrek bilançosunu açıklayacak. Bu suçlamaların gölgesinde açıklanacak rakamlar, bakalım GS hisselerindeki çöküşü durduracak mı?

GS’ın bilançosu dışında bu haftanın önemli gelişmelerine bakarsak; AB ve IMF, bugün bir telekonferans ile Yunanistan paketinin ayrıntılarını tartışacaklardı, toplantı çarşamba gününe ertelendi. Yapılacak açıklamalar önemli olabilir. Yarın Yunanistan’ın 1.5 milyar Euro değerindeki tahvil ihracı var. Oluşacak talep dikkatle izlenmeli. Bu arada Çin gayrimenkul balonunu kontrol altına almak amacıyla, ön ödeme ve mortgage oranlarını artırdı. Gayrimenkul alımlarında yeni vergiler de yolda.

Girift” hakkında 2 yorum

  1. hocam;altın için gazetenin birinde 2012 yılında $750-$850 civarlarına düşeceği yazıyor.Doğruluk payı var mıdır?TL olarak yansıması ne olur?

  2. Levent Bey,
    O haberi yazan muhabir-yazar, sizce 2012 senesinde kendine ne olacağını biliyor mu ki,altına ne olacağını bilsin?Kaldı ki; 2012 senesinde Maya takvimine göre dünyanın sonu geliyor.
    Şaka bir yana,2012 senesi piyasalarda büyük düşüşün yaşanacağı bir yıl da olabilir,ancak şimdiden tahmin yapmak zor.Bu yıl için $1050’ın altına düşüş beklentimi hala koruyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir