Gizli para basma

Dün gece twitter’da da yazdım. Avrupa Merkez Bankası (AMB), haftalık 20 milyar euroluk tahvil alımı yapıyor (tavan seviye). Bu şekilde devam ederse, yıllık 960 milyar euro yapar. Bugünkü EUR/USD paritesinden yaklaşık 1.3 trilyon dolar olur. İyi bir rakam. Önümüzdeki haftalarda AMB’nin bilançosunu takip etmek gerekiyor.

AMB’yi sorunlu ülkelere tam destek olmadığı için eleştiriyorum. Yunan ve Portekiz tahvillerini almaya başlamadan önce; ‘Bu işe istekli değiliz. Mecburen yapıyoruz. En kısa zamanda bu operasyonları bitirmek istiyoruz’ mesajını verdi. Bu nedenle; borçlu ülkelerin faizlerindeki yükselişler aralıksız sürdü.

Orduyu yöneten generalin, savaş başladıktan sonra, ‘Ben savaşmak istemiyorum’ demesine benziyor. Düşmana, yani tahvil köpekbalıklarına büyük koz veriyorsun. Affedilmez bir hata.

Defalarca kez yazdım. Koy ülkelerin faizine üst sınırı. Bunu savunacağım açıklamasını yap. Bir tane köpekbalığı kalmaz. Hangi spekülatör AMB’nin karşısında durabilir? AMB’de cephanesi sınırsız. Borçlar euro cinsinden.

Yazının başında belirttiğim operasyon yeni bir adım. AMB, perde arkasından yoğun destek vermeye başladı. AB zirvesi nedeniyle, AMB’nin geçen hafta açıkladığı kararlar güme gitti.

Uzun dönemli likidite operasyonunun vadesi üç yıla çıkartıldı. Bankalar AMB’den yüzde 1 ile borç alıp, sorunlu ülke tahvillerinden yüzde 5 kazanabilir. Bankalar için çok cazip bir kar fırsatı.

Şu anki operasyonlar, sistemi kurtarmak için yetersiz. AMB tahvil alımı yaptıktan sonra, parayı sterilize ediyor.

Geçen hafta açıklanan operasyon bir başlangıç sayılır. Bankalar için kolay bir getiri fırsatı. Her şey planladığı gibi giderse, AMB ‘Para basıyor’ baskısından da kurtulabilir.

İfadeden hoşlanmasam da, bu bir bakıma ‘gizli para basma’ oluyor.