Goldman Sachs Söylüyorsa Olur Mu?

Goldman Sachs(GS) karanlık bir bankadır. Piyasaları rahatlıkla manipüle eder. Paranın kokusu ne taraftan geliyorsa oraya hareket eder. Bunun dışında ABD ekonomi yönetimi ile girift ilişkileri vardır. Bugün için, Morgan Stanley dışında, rakipsiz kalmış gibi görünüyor. Geçen ayki ABD istihdam verisinin açıklanmasına saatler kala, bankanın başekonomisti Jan Hatzius banka müşterilerine bir mesaj göndererek, veri ile ilgili tahminlerini değiştirdiğini söylemişti. GS’ın revize ettiği rakam ile gerçek veri, hemen hemen aynı geldi (3 binlik fark).

Jan Hatzius dün yine piyasaya çıktı ve müşterilerine gönderdiği bilgi notunda, bugün açıklanacak veri için tahminlerini -200.000’den -250.000’e revize ettiklerini belirtti. Bu 50 bin kişinin daha işini kaybetmesi anlamına geliyor. Bu adamların ne çevirdiğini bilmiyorum. Bir yerden bilgi mi alıyorlar, yoksa gayet masum bir değişiklik mi, belirsiz. Piyasa beklentisi -175.000. Benim beklentim -200.000. Gördüğünüz gibi GS’ınki ile büyük farklar var. GS’ın herkesten daha önce bilgiye ulaşabildiği, çok daha fazla imkana sahip olduğu varsayımı altında, bir piyasa değerlendirmesi yapalım.

Beklenenden kötü bir rakam gelirse- yükselen işsizlik oranı ve -175.000’den daha kötü bir aylık işgücü kaybı- ilk tepki USD negatif olabilir. Daha sonra JPY’nin değerlendiğini görebiliriz, bunu takiben USD güçlenmeye başlayabilir.

Dün sabahki yazımda, iki gün boyunca volatilitenin çok yüksek olacağını vurgulamıştım. Dün akşam VIX endeksi (volatilite endeksi), 9 ay sonra ilk kez 100 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıktı. Aslında volatilite alım-satımı, son zamanların en revaçta olan yatırım araçlarından biridir. Biraz sofistike olduğu için burada girmiyorum.

Konumuza dönersek, bireysel yatırımcılar bu tarz piyasadan uzak durmalıdır. Piyasanın yönünü görebilmek zordur. Manevra alanınız yoksa (marjin düşükse), günlük 200-250 baz puanlık kayıplar sermayenizi çok etkiliyorsa, bu piyasa size göre değildir. Kenara çekilin. Kar yapmak isterken, çarpılmayın. Gün içinde twitter.com/atilimmurat adresinde piyasa yorumlarıma devam edeceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir