Görüşümü Değiştirmiyorum

Geçen haftaki gazete yazımda Fed’in yakın bir zamanda reeskont faizini artırabileceğini, bunun global risk iştahı için negatif olduğunu yazmıştım. Hocam 10 gün oldu Fed’den bir hareket yok, şeklinde yorumlar geliyor. Geçen hafta ya da bu hafta Fed toplantısı yoktu. Farkındayım, toplantı olmadığı halde Fed’in faiz artırımı yapabileceğini söylemek iddialı bir iş. Kriz öncesinde politika faizleri ile reeskont faizleri arasında 100 baz puan fark vardı. Fed’in bu farkı tekrar oluşturmak isteyeceğini düşünerek, görüşümü muhafaza ediyorum. Fed yakın bir zamanda reeskont faizini artırabilir.

Bugün TSİ 15:30’da ABD istihdam verisi açıklanacak. İyi bir rakam bekleniyor. EUR/USD dün akşam 1.3540 bölgesini geçti, 1.3590’a kadar yükseldi. Dolar’a aşırı bir talep geldiği zaman, tepki hareketleri olur. Hemen herkes iyi bir tarım dışı istihdam rakamının USD pozitif olacağını biliyor. EUR/USD’ın 1.3540 üzerinde günlük kapanış yaptığını da düşünürsek, artık tarım dışı istihdam rakamı yanında işsizlik oranı da önem kazandı. Beklenti %9.7. Bunun altında gelecek bir rakam, iyi bir tarım dışı istihdam rakamı ile USD-pozitif olur. 100 bin rakamının altında bir tarım dışı istihdam, işsizlik rakamının aynı kalması USD-negatif olur. 1.3540-1.3550’nin üzerinde ‘hafta kapanışı’ yaparsak, gelecek hafta daha yukarıları zorlayabiliriz. Ancak beklentilerim değişmedi. EUR/USD’da 1.34’ü bir kez daha deneyeceğimizi, daha sonra 1.32’nin gündeme geleceğini düşünüyorum. Her ay istihdam verisinden önce söylediğim şeyi tekrarlıyorum. Dünya fiyatlarını en çok sallayan veridir. Tehlikelidir. Ters köşede kalmayın. Veri öncesi risk almak isteyen alabilir, ben tavsiye etmiyorum. Veri açıklandıktan hemen sonra twitter yorumlarıma bakarsanız, size genel resmi çizerim.

Altın $1119-$1120 bölgesini geçti, $1127’ye kadar yükseldi. $1127-$1128’in üzerinde bir hafta kapanışı, $1138-$1140’ın yolunu açabilir. Altın ve gümüşteki senaryo, şubat sonu-mart başındaki ile aynı görünüyor.

USD’ın son iki gündür değer kaybetmesiyle petrol $85’e dayandı. Petrol traderları $86’yı test etmek isteyebilirler. Ben $85’ın üzerinde alıcı olmam.

GBP/USD’da 1.53’ü gördü. 1.5370-80 bölgesini geçmesi zor. GBP/USD’ın 1.53’ün üzerinde kalıcı olacağını düşünmüyorum.

Görüşümü Değiştirmiyorum” hakkında 5 yorum

  1. Sevgili Hocam daha önceki yazılarınızdanda Pound konusunda karamsar olduğunuzu gördüm.Sizce Pound eski güçlü günlerine ileride gelebilirmi?Bunun için çok uzun vademi öngörüyorsunuz?

  2. 3 Haziran 2010 tarihinden önce değil(genel seçim).GBP için çok karamsar tahminler yapılsa da,seçim sonrasında GBP herkesi yanıltabilir.GBP/USD’ın kısa dönemde tekrar 2’nin üzerine çıkmasını kastediyorsanız, o günler geride kaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir