Hangi Ülkelerde Yoğun Sermaye Çıkışı Var?

Büyük yatırım fonları, emeklilik fonları, devlet varlık fonlarının hareketleri döviz piyasası için çok önemlidir. Hangi ülkelerde sermaye çıkışı var, inceleyelim. İlginç noktalar gözüme çarptı.

Tahmin yaparken temel göstergelerin dışında, global sermaye akışlarına önem veririm. Bunları günlük olarak takip etmek biraz yorucu olsa da, büyük faydası oluyor.

USD’ye alternatif bulmak zor. Merkez bankalarının rezerv yöneticileri, yatırım fonlarının müdürleri büyük riskler ile karşı karşıyalar. Avrupa’nın bir merkez bankası var, ancak bütün ülkeler kendi hazine bonolarını çıkartabiliyorlar. Diğer ülkelerin hazine bonoları ile, en büyük ekonomi Almanya’nın hazine bonoları ile arasındaki getiri farkı (yield spread) iyi sinyaller vermiyor. Örneğin Yunanistan’la Almanya arasındaki fark 15 baz puana çıktı. Yine İspanya, Avusturya, İsveç, Portekiz gibi ülkeler ile Almanya arasındaki fark, giderek açılıyor. Faizlerin bu şekilde artmasının baş nedeni; bu ülkelerin banka risklerinin çok fazla olmasıdır (özellikle Baltik Ülkelerine). Sürekli bu riskleri konuşmak ayrı bir konudur, bu risklerin yavaş yavaş bono faizlerine yansıması çok farklıdır.

Nisan ortalarından beri Avrupa bankacılık sistemine net sermaye girişi vardı. Burada bir sorun yok, fakat bu girişler, nisan öncesinde yaşanan sermaye çıkışlarının yanında çok hafif kalıyor. Bunun dışında, İtalya, İspanya, Portekiz, Belçika, Yunanistan, Avusturya bonolarından çıkış görüyorum. Daha önemlisi, marttan beri ilk kez Alman bonolarında çıkış gözlemledim. İşin ilginci, bu haftaki çıkışların yoğunluğu, mart başındaki yoğunlukla aynı. Anımsayacağınız gibi, mart başında, Avrupa bankacılık sistemindeki sıkıntılardan dolayı büyük sermaye çıkışları vardı.

Bu çıkışları gördükten sonra, EUR için kısa dönem negatif düşüncelerim biraz daha arttı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir