Hareketli bir gün

TSİ 15:30’daki ABD ikinci çeyrek büyüme rakamı (2. tahmin), 16:55’teki Michigan Tüketici Endeksi, 17:00’de Bernanke’nin konuşması…

İkinci çeyrek büyüme rakamı için piyasa beklentisi %1.4. Revize edilmiş ilk tahmin yüzde 2.4 idi. Beklentim yüzde 1.1.

Michigan Endeksi bir önceki ay 69.9 idi. Piyasa beklentisi 70. Beklentim 71. Bir fark yok.

Büyüme rakamında ‘kişisel harcamalar’ bileşeni önemli. Bunun revize edilmeden % 1.6 olarak kalması bekleniyor. Eğer bu rakam %1.4, %1.3 gibi seviyelere revize edilirse, USD/JPY’de ve diğer JPY çaprazlarında düşüşler görülebilir.

JPY çaprazları geçici olarak darbe yedikten sonra (JPY’nin güçlenmesi), Bernanke’nin konuşması öncesi tekrar toparlanabilir.

Büyüme rakamının %1’in altına revize edilmesi gibi şok bir durum yaşanırsa, sadece JPY çaprazlarına satış yaşanmaz (JPY’nin değerlenmesi). EUR/USD ve GBP/USD da yukarı atak yapabilir (Fed tahvil alımlarına başlayacak beklentisi ile).

Bernanke, konuşmasında Fed politikası üzerine yoğunlaşabilir. Ekonomik tahminler ve ekonomik görünüm üzerinde pek durmaz diye düşünüyorum. Fed’in tahvil alımları ile ilgili, ağustos ayındaki toplantıdan sonra yaptığı açıklama üzerine konuşur (bilanço büyüklüğünün korunması, tahvil alımlarına başlanması).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir