Her Parti Biter(I)

Her parti biter. Bu da bitecektir. Balonun nasıl patlayabileceği konusunda kafamda bazı senaryolar var. İlkine bakalım.

Yeryüzündeki hemen her trader (piyasa profesyoneli), USD borçlanıp başka bir şey satın alıyor. Fed faizleri sıfır. ABD yönetimi; ‘güçlü USD istiyoruz’ açıklaması yapsa da, inanmıyorum. Zayıf USD istiyor. Güçsüz USD, ABD’nin ihracatını destekliyor. ABD’nin; ‘USD ile borçlan, diğer finansal varlıklarda spekülasyon yap’ isteğini anlamak için, dahi olmaya gerek yok.

Wall Street’teki traderlar genel olarak; ABD’li, Britanyalı ya da Avustralyalıdır. Bu traderlar, ABD finans piyasalarını iyi bilirler. Ancak, USD ile borçlanıp, spekülasyon yaptıkları gelişmekte olan ülkelerin piyasalarını çok iyi bilmezler. Bu ülkelere yılda bir kez ya giderler ya da hiç gitmezler. Bir kez gidiyorlarsa, o da çalıştıkları yatırım bankası adına bir şeyler satmak içindir. Bu adamlar şu an, USD’ın dışında her şeyin değerleneceğine inanıyorlar. Buna inanan trader sayısı o kadar fazla ki; alınan pozisyonlar kendi kendini besleyen bir yapıya sahip.

Örneğin; Brezilya reali (BRL) %35-40 civarı değerlendi. Traderlar çok büyük kar yazdılar. İlk senaryoma göre; BRL örneğinde olduğu gibi, bir pozisyon böyle kalabalıklaştığında, yaşanacak ufak bir şok büyük bir fırtınaya yol açabilir. Alınan bu pozisyonlarda; kuvvetle muhtemel büyük kaldıraçlar (high leverage) kullanılmıştır. Bu kaldıraçların oranını bilmek mümkün değildir. Bir şok yaşanırsa; bu traderlar son sürat çıkış kapısına koşacaktır. Bu da yeni bir satış dalgasına yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir