Herkes Aynı Pozisyonda; Ters Pozisyon Almanın Dayanılmaz Cazibesi

Bütün yatırımcılar aynı pozisyonu alırsa, herkes kazanabilir mi? Peki kaybeden kim olacak? Piyasada kısa dönemli pozisyon alan yatırımcıların, ne pozisyon aldıklarını yazacağım. Belki siz de aynı pozisyonları aldınız.

Son 2 aydır alınan pozisyonlara bakalım. ABD doları zayıflayacak, sat. Dolar cinsi kağıtlar (hazine ve şirket) kötü, satışa geç. Diğer para birimleri cinsinden olan kağıtlar iyi (gelişmekte olan ülkelerin çıkarttıkları borç kağıtları), alım yap. Emtia fiyatları yükselecek, alıma geç. Enflasyon geliyor, altın almalısın. Borsada yaşanan her düşüş hisse senedi almak için fırsattır, alım yap.

Herkes bu pozisyonlardan birini veya birkaçını aldı. Değerli okuyucular, bazen ters pozisyon almak çok iyi kar bırakabilir. Ama pozisyonu kapatacağınız nokta çok önemlidir. Hep vurguluyorum; bir varlık fiyatı ne sürekli çıkar, ne de iner. Düzeltmeler olur. Örneğin, geçen hafta boyunca euro konusunda pozitif düşünüyordum. Tek endişem, cuma günü açıklanacak ABD istihdam rakamlarının yaratabileceği volatilite idi. Nitekim müthiş bir volatilite yaşandı. Tarım dışı istihdam beklenenden iyi geldi, ancak işsizlik oranı beklenenden daha yüksek geldi. EUR/USD aniden 1.4260’a fırladı. Bana tatmin edici gelmedi. Fikrimi soranlara, hemen ‘temkinli euro satış’ tavsiyesi verdim. EUR/USD, cuma gününden sonra 400 baz puanlık düşüş yaşadı. Temkinli satış fikri verdiğim yatırımcılar 400 baz puanın tamamını tabiki alamadılar. Erken pozisyon kapatan oldu, ama yine de belli bir oran kazandılar. Hiç kimse bu düşüşü, bir iş günü içinde beklemiyordu (Cuma-Pazartesi). EUR/USD’da böyle büyük bir düşüşü hazmedemeyen Fed (doların değer kazanmasını istemeyen), dün hızlı bir şekilde hazine kağıdı alımına başladı. EUR/USD’daki düşüşün hızını kesti.

Türk yatırımcıların en büyük handikapı; aldıkları pozisyonlara duygusal açıdan çok bağlanmalarıdır. Piyasaların duygusu yoktur. Piyasa profesyonelleri, bir pozisyona gönülden inanmazlar. Zarar ettikleri pozisyonu kapatıp, yeni pozisyon açarlar. Öğrencilerime sıklıkla verdiğim nasihat; ‘yatırım yaparken, zamanı geldiğinde zarara rağmen çıkmasını bileceksiniz; çıkarsınız daha sonra tekrar girersiniz, önemli olan oyunun içinde kalmaktır; inat ederseniz, kayıplarınız yükselir, sermayenizi kaybedersiniz’.

Herkesin aynı pozisyonu alması, bir botun içindeki tüm insanların aynı tarafta toplanmasına benzer. Bu; ya bottan atlama zamanını, ya da çok daha zor olan öbür tarafa geçiş zamanını gösterir. Bunun için zaman zaman ters pozisyon almayı düşünmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir