Hikayemiz Öyle Bitmeyecek

Aylardan beri krizde ikinci bir dip olasılığına vurgu yapıyorum. ABD ekonomisinin 2010’nun ilk çeyreğinde ikinci dibe girebileceğini düşünüyorum. 2010’nun ikinci çeyreğinde ise, birçok ekonominin ikinci dibe girebileceğini düşünüyorum. Ekonomiler ikinci dibe ulaşana kadar, finansal piyasalar çökmüş olacaktır.

Altı ay önce başlayan piyasa balonunun bittiğini düşünmüyorum. Biraz daha satış gelebilecek olsa da, politika yapıcılar ve uzmanlar olumlu açıklamalar yaparak piyasaları tekrar kandırabilirler. Piyasa gelecek ay tekrar canlanabilir.

Teşvik paketlerinden ve yeniden stoklamadan güç bulan ekonomiler, dördüncü çeyrekte zayıf işaretler gösterdiğinde, balon patlayabilir. Mevcut teşvik paketlerinin etkisinin, 3. çeyreğin ötesine geçmesi zordur. ABD yeni bir teşvik paketi açıklarsa, ya da ABD’li tüketici mucizevi şekilde yeniden tüketmeye başlarsa işin boyutu değişebilir. ABD’nin, en azından yıl sonuna kadar, yeni bir teşvik paket açıklaması ihtimali zayıftır. Tüketici ise uzunca bir süre için ortadan kaybolmuştur.

Gelecek bahara kadar, başka bir teşvik paketi hikayesi gündeme gelecek, uzmanlar yatırımcıları yine galeyana getireceklerdir. Ancak her yeni yükseliş, bir önceki zirvenin altında olacaktır. Bu yükselişlerin tekrarlanacak olmasının tek nedeni ABD’nin düşük faiz oranlarıdır.

Nihai çöküş, Fed faizleri %5-%6 seviyelerine yükselttiğinde gelebilir. Uzmanlar diyor ki; Fed faizleri bu seviyelere yükseltene kadar, global ekonominin durumu ve ihracat rakamları iyi olacaktır; varlık fiyatları artmaya devam edecektir.

Ne yazık ki hikayemiz bu sefer böyle bitmeyecek. Son 10 yılın global büyüme modeli ölmüştür. Kendimizi kandırmayalım. Global ekonomide yeni bir büyüme trendinin ortasında değil, Greenspan’in yarattığı dönemin son evresindeyiz. Bu dönem ‘stagflasyon’ ile bitecektir.

Piyasalardaki sükunetin tadını çıkartın. Bu günleri çok arayacaksınız.

Hikayemiz Öyle Bitmeyecek” hakkında 4 yorum

  1. Yabancı banka ve fonlar TL’nın değerlenmesine oynuyor.Kuru indirmeye çalışıyorlar.Önümüzdeki 1-2 aylık dönemde, dışarıdan büyük şoklar gelmezse,USD/TL’nin 1.550’nin üzerine çıkması zor gözüküyor.Özellikle son çeyrekte 1.550’nin üstünün görülebileceğini düşünüyorum.Çok fazla yukarı gidemese de pozisyonunuzu zararsız kapatırsınız.Sabrınız varsa bekleyin derim,ancak öte yanda paranın fırsat maliyeti var(TL’den alacağınız faiz gibi).

  2. peki bu seviyelerden bozup TL ile altın alsam,son çeyrekteki 1,55 tl seviyesinde biraz daha morallendirici sonuçlar alabilir miyim?çok teşekkürler

  3. Risk iştahınızı,yatırım tutarınızı ve zararınızın ne olacağını bilemiyorum.Altının her portföyde bulunması gerektiğini uzun zamandır savunuyorum.Ancak şu an altın fiyatı $950 civarı,daha yukarılara gitmeden önce $900-$910 civarının görülebileceğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir