Hırssa gümüş, korkuysa altın

Değerli metallerde son birkaç gündür durgunluk var. Aslında; altında son iki ayda yaşanan 400 Dolar’lık yükselişten sonra, fiyatta bir soluklanma olması sağlıklı. Bu piyasada olmaması gereken, kaldıraç kullanan birçok yatırımcı elenmiş oluyor. Fiyatların hız kesmesinde, merkez bankalarının yardımı da var. Merkez bankalarının hamlesi, yazılarımda sürekli vurguladığım organize işlerin bir parçası. Piyasa dinamiklerini anlıyorsanız, düşüşlerin alım fırsatı olduğunu bilirsiniz.

Altında balon oluştuğunu söyleyen yorumculara gülüyorum. Bu insanlar; Çin medyasını, Hint medyasını takip ediyorlar mı acaba? Halkı altın almaya çağıran, hükümetlerin organize ettiği reklam kampanyalarından haberleri var mı? Chicago Emtia Borsası’nı, Londra Altın Borsası’nı izliyorlar mı? Fiyatlamalardaki yanlışları, teslimatlardaki sıkıntıları görebiliyorlar mı?

Geçen hafta Bloomberg HT’deki yayında, Çin’de kurulan Asya Altın Borsası’ndan bahsetmiştim. Bu platformun piyasa yapıcılarından birisi Çin Ziraat Bankası. Bu bankanın tam 325 milyon bireysel müşterisi, 3 milyon civarında kurumsal müşterisi var. Bu müşteriler, yeni platformla beraber kendi bilgisayarlarından altın alabilecek. Ödedikleri paranın karşılığında fiziksel altın olduğunu bilerek.

Fiyat tespitindeki sıkıntıyı gösterme açısından da bir örnek vereyim. Altın fiyatı $1650 seviyesindeyken, bir emeklilik fonu Londra Altın Borsası’na gidiyor, ’15 ton altın istiyoruz’ diyor. Borsa tamam diyor. Hesabı açıyor. Standart belgeler fona veriliyor. Fon, 15 ton fiziksel altını olduğunu düşünüyor. Borsa, gidip gerçekten fiziki olarak 15 ton altın almıyor. Almadığı için, altında normal bir arz-talep dinamiğinde oluşması gereken yukarı yönlü baskı oluşmuyor. Emeklilik fonları fiziki altını istemez. Nerede tutacak? Altın borsasının güvenli ellerinde kalsın diye düşünüyor. Nasıl olsa çok uzun dönemli yatırım yapıyorlar. Borsa bunu bildiği için, altın alma mecburiyeti hissetmiyor. Fiyat $1850 olduğunda, hesabı açan fon ‘Verin altını’ derse, piyasadan çıkıp bu fiyattan almak zorundalar. $1650 fiyatından hesap açmışsın. Fiyat olmuş $1850. 15 ton’daki zarara bakın. Venezulea bir ay önce Londra’dan altınını istedi, ne yapacaklarını şaşırdılar. Bu nedenle; Chicago ve Londra, fiyatı baskılamaya çalışıyor. Teminat artışları bu yüzden geliyor. Bu, sistemdeki manipülasyonu, sahtekarlığı anlamanız açısından bir örnektir.

Küresel emeklilik fonlarının değerli metal piyasasında belirleyici rol oynayacaklarını düşünüyorum. Asya emeklilik fonlarını düşünün. Trilyonlarca dolar para var. Bunların elindeki altın miktarı, portföyün % 0.5’i civarında. Tarihsel ortalama %4.5. Bırakın ortalamayı, alım miktarını %3-4 seviyesine bile yükseltseler, fiyatın ne olacağını düşünebiliyor musunuz? Hiç kimse kalkıp, ‘Altında aşırı alım var, balon var’ demesin. Altında bugüne kadar alım yapanlar; merkez bankaları ve milyar dolarlık bireysel yatırımcılar oldu. Emeklilik fonları devreye henüz girmedi.

Tarihte bugüne kadar madenden çıkarılan altın, iki olimpik yüzme havuzunu dolduruyor (olimpik yüzme havuzunun ölçüleri: boyu 50m, eni 26m, derinlik 2.2m). Çinli ve Hintli alıcıları, merkez bankalarını, emeklilik fonlarını doyuracak kadar altın yok. Arz tarafında çok açık bir sorun var.

Değerli metallerde iki çeşit alıcı var. İlki korkuyla alım yapan; ikincisi hırsla alım yapan. Korkuyla alım yapan portföyünü korumaya çalışır. Hırsla alım yapan, faydasını maksimize etmeye çalışır.

Hırslı alıcıysanız, spekülatörseniz, bulunmanız gereken yer gümüş. Korkuyla alım yapıyorsanız, olmanız gereken yer altın.

Not: Takipçiler uyardı. Örneklerimin, fikirlerimin bazı yorumcular tarafından, kaynak gösterilmeden kullanıldığını söylediler. Verdiğim örnekler varsayımsaldır. Spesifiktir. Komik duruma düşmeyin.

Hırssa gümüş, korkuysa altın” hakkında 2 yorum

 1. Gümüş hırs değildir. Senelik bazda zarar etme ihtimali görmüyorum.Alım satımda ters yakalanmazsan çokta karlı bır varlık.

 2. hocam merhabalar…

  evt dediğiniz gibi kesinlikle….

  Hırssa gümüş, korkuysa altın

  ama tek bir farkla hocam…
  ben sadece hırslı bir alıcıyım,spekülatörse olmadım ve olmak gibide bir niyetim yok.

  ama bu hırs bizi batırır mı?yoksa çıkarır mı?
  diye sormak lazım aslında…

  gelecek yıllardaki hareketlerde bu kadar agresif ve yükselişlerde bu kadar sert olur mu?eğer olursa zengin olurum…olmassa aynı yerde kalırım…

  ama kesin olan şu:

  kaçan fırsatlar…

  ve yeterli mali gücün portföyümde olmayışı..
  eğer olsaydı ben şimdi bir Trilyonerdim…
  fena mı olurdu?
  :))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir