Hızlandırıcı

Piyasalar son 1 aydır sıkıştı kaldı. Gerçi ABD borsalarında dün %3’lük düşüşler vardı. Ama bir bakarsınız bugün yükseliş yaşanmış. Yönsüzlük yatırımcıları da tedirgin ediyor. Aşağı veya yukarıya bir kırılma olacak gibi. Fakat piyasa hangi yöne giderse gitsin, itici bir güç olmadan sert hareketler olmaz.

Gelişmekte olan ülkelerin piyasalarında %10’luk düşüşler var (2009’un zirve noktalarından). Bence bu tam bir düzeltme hareketi değil. Beklentim daha büyük düşüşlerin olması. Ancak bir hızlandırıcı gerekiyor. Büyük düşüşler kendiliğinden olmaz. Eylül 2008-Mart 2009 arasındaki düşüşün nedeni Lehman’ın batması idi. Mart 2009-Mayıs 2009 arasındaki yükselişin nedenleri, Fed’in para basmaya başlayacağını açıklaması ve Hazine Bakanı Geithner’ın bankacılık sektörü ile ilgili planı idi. Şimdi yeni hızlandırıcıyı bulmak gerekiyor. İlk olasılık bence emtia piyasalarındaki gelişmeler olabilir. Çin’in ‘suni’ emtia talebi borsalardaki yükselişleri artırmıştı. Çünkü yorumcular ve yatırımcılar; ‘Çin emtia talebini artırdıysa, üretim ve büyüme hızlanır, kriz çabuk biter’ şeklinde düşünmüşlerdi. Çin konusunda aklıma yatmayan noktalar var. Bu konuyla ilgili ilk yazıyı dün yazmıştım (Çin’in Emtia Talebi Bir İllüzyondur).

Çin’in açıkladığı ekonomik verilerin, sağlıklı bilgiler vermediğini düşünüyorum. Yatırımlar %30 artıyor, ithalat % 25 düşüyor. Büyüme % 6.1 olarak açıklanıyor (2009 ilk çeyrek), ama şirket karlarının % 30 düştüğünü görüyoruz. Çin, üretimi artırdığını gösteren veriler açıklıyor, bir bakıyoruz mayıs ayı elektrik tüketimi verisi (sanayi) % 10 düşmüş. Elektrik tüketimi, bence Çin ekonomisinin en iyi göstergelerinden birisidir. Artık gördüğüm çelişkileri takip etmekte zorlanıyorum. Muhtemelen verilerde oynamalar yapılıyor.

Bakır, petrol, demir cevheri gibi emtialardan olumsuz haberler gelmesi, hızlandırıcı görevini üstlenebilir. Ancak unutmamak gerekir ki; hızlandırıcılar genelde hiç beklenmedik bir kaynaktan gelir. Bu haftaki Fed toplantısı önemli, ama hızlandırıcı görevi üstlenecek bir açıklama gelir mi, şüpheliyim.

Hızlandırıcı” hakkında 3 yorum

 1. sayın ben bazı toplantılarda beklenmedık konusmalar yapıyor bugunde yapacagı konusmada ıma ettıgı verdıgı sınyallerle fıyatları etkıleyebılır.

  belkıde faız artırımı ıma edebilir enflasyon sebebıyle.

 2. ”2 trilyon dolarlık günlük işlem hacmine sahip döviz piyasasının, en büyük oyuncusu Deutsche Bank;TL,real ve rand için put opsiyonuna sahip.”

  demişiniz.sn murat,

  bu veriyi hangi platformda görebiliyorsunuz,yada hangi raporda?

  bu tip bir veri platformu yada yayına biz de sahip olabilirmiyiz,bireysel yatırımcı olarak?takip edebilirmiyiz?

  mümkünse ücretleri hakkında da bilgi verebilirmisiniz?

  saygılarımla..

 3. Bu tarz bilgileri Reuters ya da Bloomberg platformlarından görebilirsiniz. Ben bu bilgiyi Reuters’ta gördüm.Bu platformların fiyatları yüksektir. Sürekli piyasalarda alım-satım yapıyorsanız,ve sundukları hizmetleri kullanabilecek bilgiye sahipseniz tavsiye ederim.Yıllık 20-25 bin dolar arası bir rakam. Tabii bu tek bir bilgisayar için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir