İlişki Çözülüyor

Dün Almanya’da açıklanan IFO verisi fena gelmedi. İngiltere büyüme rakamı hayal kırıklığı yarattı. Bugün bütün gözler Fed’in basın açıklaması ve Obama’nın konuşmasında olacak. Hafta başından beri USD genel olarak gücünü korudu. Bunları zaten takip ediyorsunuzdur. Benim işim sizin kaçırdıklarınızı göstermek, bunlara göre piyasa yorumunda bulunmak.

Dün gece dikkatimi çeken bir göstergeden başlayalım. İki hafta önce bir yazı yazmış, USD’ın yayımlanan ekonomik veriler, yapılan açıklamalar çerçevesinde nötr-pozitif bir rota izleyebileceğini söylemiştim. Bunun anlamı; ‘ABD’den gelen iyi veriler, bilanço rakamları USD’a yarayacak, kötü veriler USD’ı fazla düşürmeyecek’ idi. O yazıyı yazdığımda EUR düzeltme hareketine girmiş; EUR/USD 1.45’i zorluyordu. Şu an EUR/USD 1.4030.

EUR/USD işlemleri, günlük 3 trilyon dolarlık işlem hacmine sahip döviz piyasasının %30’nu temsil ediyor. Bununla birlikte, USD’a karşı altı para biriminden oluşan USD endeksinin (USDX) 60%’ını sadece EUR kapsıyor. Bundan dolayı, ben EUR’ya ‘anti-dolar’ diyorum.

Göstergeye dönersek; EUR/USD paritesi ile S&P 500 endeksi arasındaki korelasyon son 5 ayın en düşük seviyesine ulaştı. Aralarındaki ilişki çözülüyor, gibi görünüyor. Geçici olabilir, ancak bugünkü durum budur. Korelasyon şu an +0.18 civarında. İki hafta önce korelasyon +0.30 idi. Düşük korelasyonu, ‘iki gösterge birbirinden bağımsız hareket ediyor’ şeklinde yorumlayabiliriz. Bu korelasyona göre; borsa endekslerinde düşüş yaşanırsa, USD gücünü koruyacak. Borsalarda sert yükselişler yaşanırsa, USD büyük düşüşler yaşamayacak. Kısaca, USD’ın nötr-pozitif rotası devam edecek.

Korelasyonun son 2 haftada bu kadar düşmesinin nedenleri olarak; EUR’ya Yunanistan’dan gelen baskıyı ve USD’a gelen genel talebi gösterebiliriz. Dün gece ABD borsaları ‘pozitif’te kapattı. Gün içinde pozitif rakamlar yüzde olarak daha fazlayken bile, USD endeksi 200 günlük hareketli ortalamasını kırmaya çalışıyordu. (78.62)

USDX, 200 günlük hareketli ortalamasını Nisan 2009 ve Mayıs 2009’da iki kez kırmaya çalışmış, başarılı olamamıştı. Bildiğiniz gibi USDX yükseldiğinde, USD altı para birimine karşı değerleniyor.

Bu akşamki Fed bülteni; ekonomide yaşanan mütevazı toparlanmaya vurgu yapıp, faizlerin uzun bir süre daha düşük kalacağını söyleyecektir. Fed üyeleri, piyasaya verilecek ‘çıkış stratejisine başlayacağız’ mesajının, negatif algılanacağını iyi biliyor. Çin, faizleri ve bankaların rezerv zorunluluklarını arttırmaya başlamışken, piyasayı böyle bir mesajla germek istemeyeceklerdir. Piyasa profesyonelleri, Wall Street’e regülasyon ve politik baskının hakim olduğu bu günlerde, Fed’in açıklamaları ile USD’ı agresif biçimde satmaz. İlk tepki olarak USD biraz değer yitirebilir, ardından stabilize olur diye düşünüyorum.

Obama’nın bu akşam yapacağı konuşma daha önemli olabilir. Geçtiğimiz günlerde Massachusetts seçimini kaybettikten sonra, Obama’nın iyice tedirgin olduğunu düşünüyorum. Geçen hafta bankacılık sektörü için yaptığı konuşma, bu gerginliğin de etkisiyle popülist bir açıklamaydı. Sonuçta bu yıl ABD’de ara seçimler yapılacak. Halkın Wall Street bankalarına büyük bir öfkesi var. Obama seçimlerde çoğunluğu kaybetmek istemeyecektir. Sert söylemlerini bu gece de devam ettirebilir.

İlişki Çözülüyor” hakkında 2 yorum

  1. hocam altının $1070 in aşağısına düşme ihtimali nedir?Şu anki mevcut fiyattan altın alınır mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir