IMF’nin Altınları

IMF’nin altın rezervlerinden, çoğu kişi habersizdir(finansçılar dahil). IMF’nin, işte bu altınlarını satmaya çalıştığını duydum. Peki uzun zamandır favori yatırım aracı olarak gördüğüm ‘altın’, bundan nasıl etkilenir?

Bu haberi ilk duyduğumda, şaşırmadım. IMF’nin rezervlerinin, bu krizde yetmeyebileceğini önceki yazılarımda belirtmiştim(Fırıldak Kubi’ler Çoğaldıkça). Bir kere bu, beklentilerin çok kötüleştiği anlamına gelir. IMF, rezervlerinin kesinlikle yetmeyeceğini düşünüyor ki, bu yola başvuruyor. IMF’nin, Japonya’dan ve Çin’den alacağı paralara acaba ne oldu? Bir anlaşmazlık mı var ki, bu yolu düşünüyor. Bunlar kafamdaki soru işaretleri. Umarım öyle değildir, piyasalarda tam bir panik havası eser.

Satış durumunda, altın fiyatı kesin olarak düşer. Son 10 gündeki $90-$100 dolarlık düşüş, bu yüzden olabilir mi? Emin değilim. Aslında piyasa oyuncuları, bu tarz ‘kritik’ haberleri önceden alırlar. Sokaktaki adama bu haberler gelene kadar, fonlar, spekülatörler karlarını yapmış olur.

Altın için pozitif düşüncelerimi koruyor, fiyat düşüşleri, alım için fırsattır diye düşünüyorum. Altın’da yeni zirveler olacaktır. Altın ile birlikte, tarımsal ürünlerin ve madencilik sektörünün iyi olacağını düşünüyorum.

Körfez ve Asya varlık fonlarının(sovereign wealth funds), düşük fiyatların da etkisiyle, gayrimenkule ilgi göstermeye başladıklarını biliyorum. Doğru, fiyatlar çok düştü. Ama gayrimenkule ihtiyatlı bakıyorum. Giriş yapmak için erkendir. Fiyatların daha da düşme potansiyeli vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir