İnanç Yeter Mi?

2009 yılında, iki tane ayı piyasası rallisi olacağını düşünüyorum. Birincinin ortasındayız. Blok satışlar ve halka arzlar, bu ralliyi bitirebilir. Üçüncü çeyrekte, dengelenmeye başlayacak olan ekonomik veriler ile birlikte ikinci ralli başlayabilir.

Kriz konusunda olumsuz konuşmak artık hoş karşılanmıyor. Dün katıldığım bir TV programı ve bu sabah katıldığım radyo programında sunucular; ‘hocam çok karamsar bir tablo çiziyorsunuz, hiç mi düzelme yok, biraz iyimserlik pompalamak gerekmez mi?’ ya da ‘bakın son altı haftadır yaşanmakta olan bir yükseliş var, niçin kalıcı olmasın?’ benzeri tepkiler verdiler. Birebir konuştuğum yatırımcılar; siyasetçiler, birçok yorumcu da, sürmekte olan yükseliş için aynı şeyleri düşünüyor. Bence bu insanları gerçekler değil, inançları yönlendiriyor.

Gazetelere, internete bakıyorum, ABD bankalarının ‘stres testi’ konusu manşetlerde. Hemen size açıklanacak sonucu söyleyeyim. Büyük bankaların hepsi testi geçecekler. Temkinli yaklaşınız, hatta inanmayınız. Aylardan beri yazıyorum. ABD’deki büyük bankalar, teknik olarak iflas etmiştir. Citigroup, tam dört kez kurtarıldı. Stres testi, farklı senaryolara göre bankanın sermaye yeterliliğine bakıyor. Olumsuz bir olay yaşanırsa, bankanın bilançosundaki sorunlu senedin değeri nasıl etkilenir, gibi senaryolar düzenleniyor. Size bir soru sorayım; son sekiz aydır yaşanan çalkantıdan daha iyi bir stres testi senaryosu olur mu? Lehman Brothers’ın batmasından sonra, finans sistemi çökme noktasına geldi. Belki de yüzyılın krizini yaşıyoruz. Bankanın sermaye ihtiyacını ölçmek için, daha kötü nasıl bir senaryo düzenleyebilirsiniz ki? Son sekiz ayda Citi dört kez kurtarıldıysa, bu banka batık demektir. Ama ABD Hazinesi ve Fed destekli oyun sürecektir. Bu adamların ne yaptığını hiç anlayamayan, olası sonuçları tahmin edemeyen iyimser yatırımcılar, bu yalancı rallinin sonunda göz yaşları içerisinde kalabilirler.

Stres testini bir kenara bırakalım. Bence piyasalar için büyük test, nakit bulmak için, şirketler ve bankalar blok satış ya da hisse senedi arzına başladıkları zaman yaşanacaktır. Beş milyar dolarlık bu tarz bir işlemi, Goldman Sachs yaptı. Amacı; devletten aldığı parayı geri ödemekmiş. Diğer bankalar ve büyük şirketlerin de bu yola başvurması muhtemeldir. Aklıma şu soru geliyor; bu bankalar gerçekten iyi durumdaysa, devlete geri ödeme yapmak için niçin nakit ihtiyacı içerisine giriyorlar?

Global ekonominin, yakın gelecekte güçlü olamayacağı açıktır. Bunu sadece ben değil; IMF, Dünya Bankası gibi kurumlar da vurguluyor. Global ekonomi kolay toparlanamayacaksa, işlerini büyütmek için şirketlerin sermayeye ihtiyaç duymamaları gerekir. Sonuçta dünyada eş zamanlı yaşanan bir resesyon var.

Halka arzlar piyasaları vurduğunda, yatırımcılar, ‘bu adamlar niçin para bulmaya çalışıyor’ sorusunu, düşünmelidirler. Yaşanan rallinin sonunu, blok satış ve halka arz işlemleri getirebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir