İsviçre Frangı oyunu

İsviçre Merkez Bankası (İMB), EUR/CHF’de 1.20 seviyesini korumak için, sınırsız miktarda yabancı para alacağını açıkladı. Ayrıca; ekonomik görünümdeki kötüleşme ve deflasyon riski nedeniyle ‘Başka önlemler de gelebilir’ açıklaması yaptı.

Önce bir hatırlatma; İMB, 2009-2010 boyunca EUR/CHF’yi 1.50’nin üzerinde tutmaya çalışmış, başarılı olamamıştı. Yunan krizinin sertleştiği Mayıs 2010’da, çok agresif müdahaleler gerçekleştirmiş, piyasaya 78.3 milyar Frank vermişti. Şubat-Mayıs 2010 döneminde ise piyasaya toplam 140 milyar Frank vermişti.

İMB’nin bu yeni dönemde ne kadar agresif olacağı, Euro bölgesindeki borç ve bankacılık krizinin nasıl yönetileceğine de bağlı. Örneğin; EUR/CHF’nin, İtalya-Almanya 10 yıllık faiz farkı ile korelasyonu yüksek. İtalya’nın riski yükseldikçe, yani İtalya-Almanya 10 yıllık faiz farkı açıldıkça, EUR/CHF üzerindeki baskı da artabilir.

Almanya; ortak Hazine, ortak Euro tahvili fikrinden uzak durdukça, Euro bölgesinde değişen fazla bir şey olmaz. Almanlar, likidite ve tedbir politikaları üzerinde duruyor. Bu da işe yaramıyor.

Ancak; Avrupa Merkez Bankası, sorunlu ülkelerin tahvillerinde ucu açık alıma başlarsa, kısa dönemde dengeler değişebilir. İyimser bir hava oluşabilir.

Önümüzdeki haftalarda; İMB, kredibilite kazanmak için EUR/CHF’yi 1.20’nin üzerinde tutmaya çalışacaktır. CHF’ye güvenli liman olarak gelen yatırımcılara, ‘Artık para kazanamazsın’ mesajını vermek isteyecektir. Bu ikinci nokta önemli. Çünkü; CHF’ye giren yatırımcılar, spekülatif amaçlı girmiyor. Bu yatırımcıları caydırmak gerekiyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi; Şubat-Mayıs 2010 döneminde, piyasaya 140 milyar Frank vermiş bir banka var. Bu, bankanın önümüzdeki haftalarda oldukça agresif olabileceğinin bir göstergesi.

İMB’nin hamlesi, diğer merkez bankalarını da önlem almaya itebilir. Sürpriz hamleler gelebilir. Geçen hafta Brezilya Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan indirmişti.

Ayrıca; CHF’den çıkacak paranın bir kısmı, AUD, CAD, BRL gibi emtia paralarına da kayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir