İsviçre’deki Hesapları Bırak; Yeni Vergi Teşviklerine Bak

Son 4-5 aydır işsizlik rakamı azalıyordu. Bunun mevsimsel olduğunu düşünüyordum. Yamalı lastik, dün açıklanan rakamlarla patladı. Benim asıl önem verdiğim rakam ‘genç nüfustaki işsizlik oranı’dır. Yayımlanan son veriye göre; genç işsizlerimizin oranı %3.6’lık sıçrama ile %23.5 olmuş. Bu resmi veridir. Gayri resmi oranın çok daha yukarılarda olduğu düşünülebilir. Maalesef; her üç gencimizden bir tanesi işsiz olabilir.

Büyük resesyonlarda, devlet harcamalarından çok vergi indirimlerini savunuyorum. Devlet hiç harcama yapmasın gibi bir düşüncem yok, sadece vergi indirimlerinin ekonomiyi canlandırma anlamında daha etkili olduğunu düşünüyorum (bu konuda görüşler muhtelif). %23.5’luk rakamı acilen düşürmemiz gerekiyor. İşsizliğin her türlüsü, toplumun moralini bozar. Ama uzun dönemli boşluk gençleri vurduğunda, bu olumsuzluğun şiddeti artar. Yeni mezun olmuş genç insanınıza umut veremiyor, motivasyon sağlayamıyorsanız, sonuçlar her anlamda yıkıcı olabilir.

Politika yapıcıların, İsviçre’deki gizli hesapların peşinde koşup, enerjilerini bu yöne harcamalarını zaman kaybı olarak görüyorum. İsviçre’deki gizli hesapların alınmasına, sadece ABD’nin gücü yetebilirdi. Aldılar. Bu konuda biraz temkinliyim. Çabuk halledilebilecek bir mesele değil. Bu konu ile uğraşıp, kafa patlatmak yerine; yeni önlemler üzerine yoğunlaşılabilir. İş verenlere, özellikle belli yaşın altındaki kişilere istihdam yaratmaları karşılığında, vergi teşvikleri sağlanabilir. Genel bir çalışma aylar önce vardı, ancak başarı oranı tartışılır. İşsizlik rakamları ortada. Daha kapsamlı, acil bir program uygulanabilir. Bir önlem alınmazsa, önümüzdeki aylarda rakamın arttığını göreceğiz.

Meslek okullarının açılması gibi önlemler, daha uzun solukludur. Kamuya adam almakla da bu işi çözemeyiz. Özel sektörün istihdam sağlaması gerekmektedir. Ekonomi yönetimi, bu motivasyonu sağlamalıdır. Bugün gazetelere bakın, eleştirdiğim eski bürokratların, işsizlik verisine odaklanmak yerine, yine dün açıklanan bütçe verisini yazdıklarını göreceksiniz. Yeni teşvikler sağlamadan, işsizliğin yıkıcı etkisini nasıl azaltacağız? Bu bürokratlar bir de bunu açıklasalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir