JPY Üzerine

Japon Yeni (JPY), önemli bir para birimidir. Birçok yatırımcı; ‘bana ne bu paradan’ diye düşünebilir. Fakat bu paranın euro ve dolara karşı değeri, TL’yi çok etkiliyor.

JPY, global risk iştahının artmasıyla bir süredir zayıf seyrediyor. JPY ile ilgili bazı temel gözlemlerim var. Sizlerle paylaşmak istiyorum.

Birincisi, Japon yatırımcıların (fonların) yabancı bonolara olan ilgisi, kriz ortamında bile bitmek bilmedi. Geçenlerde Reuters’ta, Japon hayat sigortası şirketleri ile yapılan yıllık, rutin röportajları okuyordum. Röportaj verenlerin birçoğunun, yabancı varlıklar ve Japon hisse senetlerinden ziyade, Japon bonolarına girmeyi düşündüklerini gördüm. Bu şirketler yüz milyarlarca dolara hükmederler. Açıklamalarına önem veririm. Yurt dışındaki faiz oranlarının düşüşte olması (özellikle ABD), kendi iç piyasalarına dönüşlerini hızlandırabilir. Dışarıda düşen faiz oranları, kur risklerini azaltmaları için, fonlara masrafsız bir fırsat oluşturuyor.

İkinci gözlemim ihracat rakamları ile ilgili. Japonya’nın ihracatının büyük bir kısmı Çin, Güney Kore, Tayvan ve Hong Kong’a gidiyor (%35). Çin’in bu hafta açıklanan ihracat rakamları hayal kırıklığı olsa da, önümüzdeki aylarda rakamlar yükselebilir. Çin’in toparlanmasının, Japonya üzerindeki olumlu etkisi göz ardı edilmemelidir. Buna ek olarak, geçenlerde Bloomberg’te, Japon hükümetinin olumlu bir ekonomik değerlendirme raporu sunacağını okudum. Ekonomik görünümün bir üst seviyeye çekilmesi, son üç senedir gerçekleşmemişti. JPY açısından olumlu olacaktır, kanaatindeyim.

Üçüncüsü; gelişmekte olan ülkelerin döviz rezervleri ile ilgili. IMF’nin son yayımlanan raporunda, bu ülkelerin rezervlerindeki JPY oranının %2 olduğunu gördüm. Sterlin %3.5, euro %31, dolar % 65 ağırlıklara sahip. Japonya’nın faizleri, son 10 senedir sıfır civarındaydı. Buna bakılarak, diğer ülkelerin döviz rezervlerinde fazla bir ağırlığının olmaması normal karşılanabilir. Ancak döviz rezervlerinin dolardan ayrıştırılması açıklamalarının yapıldığı bir ortamda, JPY’nin bir alternatif olabileceğini düşünüyorum. Gelişmiş ülkelerin faizleri sıfıra yakın olduğu için, JPY artık diğer para birimleriyle eşit şansa sahiptir.

Sonuç olarak, JPY’nin önümüzdeki dönemde iyi performans göstermesini bekliyorum, JPY’nin değer kazanması, TL benzeri riskli görünen paralarda baskı oluşturabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir