JPY’ne Yeni Sermaye Girişi Olur Mu; TL Bundan Etkilenir Mi?

Doların yıl sonuna kadar sert düşüşler yaşaması bekleniyor. Bizim medyada da bu konu sıklıkla dillendirilmeye başladı. Açıkcası ortam buna müsait görünüyor.

Dünyanın en likit çapraz kuru EUR/USD. Bu paritenin yıl sonu değeri için, 1.55-1.60 rakamları telaffuz edilmeye başladı. Parite bugün için 1.40. Yani minimum %10’luk bir değer kaybı bekleniyor. Olabilir. Şartlar buna uygun görünüyor. Ancak piyasada herkes kazanamaz. Piyasadaki bütün oyuncular; EUR, GBP, JPY, CHF için bugün ‘uzun’ pozisyon alıp, USD için ‘kısa’ pozisyon alırsa, kaybeden kim olacak? Dikkatli olmak gerekiyor. Geçenlerde de yazdığım gibi; spekülatörler, başkasının lafıyla pozisyon alan, piyasa dinamiklerini anlayamayan yatırımcıları ters köşeye yatırmayı severler. Sürekli başkasının tavsiyesiyle pozisyon alan yatırımcıyı, büyük oyuncular nereden bulacak? Dolar 1.300’e, 1.200’e gidecek, diye konuşan köşe yazarlarına, yorumculara bakacaklar; birçok yatırımcının buna göre pozisyon alacaklarını tahmin edecekler. Ters pozisyon alacaklar. Kaybetme şansları yok mu? Var tabii, ama onların manevra alanları çok fazla. Bireysel yatırımcının hareket alanı yok gibi.

Yaz aylarının zannedilenden daha hareketli geçeceğini düşünüyorum. EUR/USD için beklentim yukarı yönlüdür. Ancak özellikle bankalar pariteyi biraz daha aşağıya çekebilir. Kademeli EUR alımı yapıp, ortalamanızı dengelemenizi tavsiye ederim.

Bu hafta JPY’ne dikkat etmenizi öneririm. Japonya’dan iyi veriler geliyor. Moraller yükseliyor. JPY değer kazanıyor. JPY’ne yeni bir talep var mı sorusunun cevabını inceleyip, global sermaye akışlarını twitter’da güncelleyeceğim. Morallerin yükselmesine JPY’ne sermaye girişi eklenirse, USD/JPY ve EUR/JPY aşağılara gelebilir. TL benzeri paralar (AUD, NZD, v.b.) değer kaybedebilir. Bunun dışında piyasanın yakından takip ettiği ABD istihdam verisi cuma günü açıklanacak. Bu veri ile ilgili beklentilerimi hafta ortasında sizinle paylaşacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir