JPY’nin Geleceği

JPY’den fonlama yapanlar, Türkiye gibi ülkelerden yıllarca büyük paralar kazandılar. Japonya’da hafta sonu yapılacak seçimler ışığında; JPY’nin önümüzdeki dönemdeki değerini; ve seçimin merkez bankaları rezervleri üzerindeki olası etkilerini değerlendirelim.

Gelişmekte olan ülkelerin rezervlerinin %61’i dolarda. GBP % 5.3 , EUR %30, JPY %1.5 ağırlığa sahip. 2001 senesinde JPY’nin ağırlığı % 2.3, GBP %2.6 idi. Son 8 senede JPY’nin cazibesinin düştüğünü görüyoruz.

JPY’nin cazibesini düşüren faktörler; JPY’nin düşük getirisi, carry trade için kullanılması; JPY’nin değerine sürekli müdahele eden Finans Bakanlığı, ve iç sermayenin sürekli dışarıya kaçmasıydı.

USD ve JPY’nin 3 aylık faiz farkı bugün sadece 0.1%. 1980’lerin başından itibaren bu fark, averaj olarak %3’tü. GBP ve JPY’nin 3 aylık faiz farkı 0.17%. Son 30 yılın ortalaması %5 idi. EUR ve JPY’nin 3 aylık faiz farkı bugün 0.38%. Geçmiş yılların ortalaması %3.40 idi.

Geçmişte, USD ve JPY’nin 3 aylık getiri farkı %2’nin altına; EUR ve JPY’nin getiri farkı %2.5’un altına; GBP ve JPY’nin getiri farkı %4’ün altına düştüğünde JPY değerlenmiş. JPY’nin carry trade parası olarak artık kullanılmadığını; gelen dış sermayenin çıkan iç sermayeden daha büyük olduğunu düşünürsek, JPY’nin önümüzdeki dönemde güçlenebileceğini söyleyebiliriz.

Geçmişte JPY’nin güçlenmesini engelleyen faktörlerin etkisinin azaldığını görüyoruz. Geriye sadece piyasaya sürekli müdahale eden Finans Bakanlığı kalıyor. Pazar günkü seçimlerde büyük bir olasılıkla Demokrat Parti başa gelecek. Bu partinin Finans Bakanı adayları, Nakagawa ve Fujii’nin döviz kuruna müdahale karşıtı kişiler olduğunu biliyoruz.

Demokrat Parti’nin ikinci adamı Okada’nın Reuters’a verdiği mülakatı okudum. Okada: ‘Ekonomik göstergeler ne yönü gösteriyorsa, döviz kurunun yönü de öyle olmalıdır, müdahalelere karşıyım’ diyor. Bu açıklamalara bakarak; yeni Finans Bakanlığı’nın, önceki Finans Bakanlığı’na kıyasla ‘daha az aktivist’ olacağı yorumunu yapabiliriz.

Bütün bu gelişmeler, yeni dönemde, sürpriz bir biçimde JPY pozitif bir resim çiziyor. USD için orta ve uzun dönemde negatif görüşlerin hakim olduğunu biliyoruz. JPY’nin, gelişmekte olan ülkelerin döviz rezervlerindeki ağırlığının artabileceğini düşünüyorum.

JPY’nin Geleceği” hakkında 3 yorum

  1. Kısa vadede JPY’nin değerlenmesini bekliyordum.JPY gücünü hala koruyor.Biraz daha gitme potansiyeli var(USD/JPY).Yazım daha çok orta ve uzun dönem ile alakalı. JPY’nin TL ile olan negatif ilişkisine dikkat çekmeye çalıştım.Uzun dönem yatırım için alternatif para birimi arıyorsanız favorim AUD’dır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir