Kaplan Yılı Zor

Piyasa Çin’den gelen haberlere bağımlı hale geldi. Örneğin; Çin ‘altın almamız zor’ derse, altın düşüyor. Çin’in ihracat rakamı önceki gün olduğu gibi iyi gelirse, fiyatlar olumlu etkileniyor. Son bir yıldır yazıyorum; Çin’in yapısal reformlar gerçekleştirmeden aldığı likidite önlemleri, oluşan gayrimenkul balonu üzerinde fazla etkili olmaz. Çin faizleri artırmaya başlayalı 3 ay oldu, ama emlak fiyatlarında bir gevşeme yok. Dün gece Bloomberg’te bir haber vardı, Çin’de gayrimenkul fiyatları şubat ayında %10 artmış. Bu filmi önceki yıllarda da izlemiştim; Çin yönetimi önce likidite önlemleri açıklıyor, daha sonra gevşetmeye başlıyor. Kişisel fikrim, emlak piyasası yine bu beklenti ile fiyatları indirmeye yanaşmıyor. Yerel yönetimler ve Beijing, gelirlerinin büyük bir kısmını gayrimenkul üzerinden kazanıyor (toprakların sahibi devlet). Piyasa, devletin altın yumurtlayan tavuğu keseceğine inanmadığı için fiyatları indirmeye yanaşmıyor.

Çin gayrimenkul piyasası büyük bir balondur. Bu balon devam edebilir, çünkü Çin’in bankacılık sistemi hala anormal bir likiditeye sahip. Çin gayrimenkul piyasasındaki balon, milli gelirinin %100’nü aşmış olabilir, fakat 1990’larda Japonya’daki gayrimenkul balonunun büyüklüğü milli gelirinin %300’ne ulaşmıştı. Yani Çin’deki balonun daha gidecek yeri olması da muhtemeldir. Balon ne kadar uzun sürerse, patladığında global ekonomiye vereceği zarar da o kadar büyük olacaktır.

Bu arada, Çin’in dün gece açıkladığı enflasyon rakamı beklentilerin üzerinde geldi. Enflasyonun önünü kesmek güç olacaktır. Güç olmasının yanı sıra, yukarıda belirttiğim gibi, kararlı politikalara ihtiyaç vardır. Enflasyonun yükselmesini engellemek için, Çin faizlerinin bence 300 baz puan civarında artması gerekmektedir. İşin doğrusu, Çin Merkez Bankası’nın yakın bir gelecekte bu kadar yüksek bir artırım yapacağını düşünmüyorum. Kredi-mevduat oranı %70 olan bir bankacılık sisteminde, rezerv-mevduat oranını 25-50 baz puan artırmak, bankacılık sisteminin kredi vermesini pek engellemez. Bankacılık sisteminin sermaye zorunluluklarının artırılması çok daha etkili bir önlem olabilirdi.

Çin’den gelecek haberlerin; hisse senedi, emtia ve döviz piyasaları üzerindeki etkisinin artacağını düşünüyorum. Kaplan yılı; hem Çin piyasaları, hem de global piyasalar için çok zor geçecek. Fiyatlarda oluşacak gelgitlere hazırlıklı olun.

Çin takvimine göre yeni başlayan ‘kaplan yılı’nda bol şans…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir