Karar Sizin

Kötü gelen ekonomik verilere, kıpırdamayan kredi piyasalarına rağmen, borsalar yükselmeye devam ediyor. Örneğin General Motors’un iflas ettiği pazartesi gününü, S&P 500 endeksi %3 yukarıda kapattı. Yükseliş ile ilgili dört olasılık yazacağım. Hangisinin daha mantıklı olduğuna siz karar verin.

Yükselişin nedeni manipülasyon olabilir. Geçtiğimiz cuma günü, borsaların kapanmasına altı dakika kala , ertesi gün tatil olmasına rağmen, S&P 500 endeksi için olan futures konratların işlem hacimlerinde inanılmaz bir yükseliş yaşandı. ABD’nin en önemli borsa endeksinin günlük işlem hacminin %20’si, sadece 6 dakikaya sığdı. Pazartesi günkü kapanışta da benzer bir işlem hacmi yaşandı. Ancak salı günü tatil olmadığı için, cuma günkü hacim, bana daha ilginç geldi. Son altı dakikada işlem hacmini böylesine artıran yatırımcı, gerçekten borsanın yükseleceğine inanan, uzun dönemli düşünen yatırımcı olamaz, diye düşünüp; ‘ neredeyse üç aydır süren yükselişler manipülasyondan başka bir şey olamaz’ yorumunu yapabilirsiniz.

Yükselişin ikinci nedeni ‘açık pozisyonu kapatma’ ile ilgili olabilir. Anlamı şu: hisselerin düşeceğine inanıp, elinizde olmayan hisseleri satıyorsunuz (borç alarak). Yani son derece teknik bir sebep olabilir. Büyük miktarlarda açığa satış pozisyonları olan kurumsal yatırımcılar, yazdıkları zararlardan dolayı (hisseler yükseldiği için), hisseleri borç aldıkları aracı kurumlardan, ‘teminat tamamlama çağrısı’ almış olabilirler. Bu durumda açığa sattıkları hisseleri teslim etmek zorunda oldukları için, yoğun alım yapıp borsaları yukarı çekiyor olabilirler.

Yükselişin üçüncü nedeni; gerçek bir boğa piyasasının (yükseliş) başlamış olma ihtimalidir. 2009’un ikinci yarısında ekonomilerde iyileşme bekleyen yatırımcılar, düşük fiyatlardan hisse topluyor olabilirler.

Yükselişin dördüncü nedeni; ayı piyasası rallisi olabilir. Ayı piyasaları (düşüş), çok uzun sürebilir (5 yıl gibi). Aralarda düzeltme hareketleri olmalıdır, bu da onlardan biridir şeklinde düşünebilirsiniz.

Görebildiğim olasılıklar bunlardır. Piyasaları sürekli takip eden birisi olarak, gerçek bir yükseliş piyasasının (boğa) başlamış olduğuna inananların sayısının, gün geçtikçe arttığını söyleyebilirim.

Karar sizin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir