Kısa Dönemde USD Güçlenebilir

Piyasaya EUR/USD paritesi için önemli bilgiler geliyor. Bunlar gözden kaçırılıyor. Kısa dönemde (3 ay), işin rengi değişebilir.

Döviz piyasasının en büyük oyuncuları Deutsche Bank ve UBS, yeni raporlar yayımladılar. DB, 2009 sonunda EUR/USD paritesini 1.20; UBS, 1.25 olarak bekliyor. Yani DB bugünkü kura göre (1.40), USD’de %16’lık bir artış bekliyor. EUR/USD ile USD/TL arasındaki ilişki güçlüdür. Paritenin durumu, TL’yi de etkiler. Raporlara bakarken aklıma yatmayan noktalar oldu. Bu bankalar, ABD ekonomisinin yılın ikinci yarısında hızla toparlanmasını bekledikleri için, USD’nin yükselmesini bekliyorlar. Son 8 yıla baktığımızda (kriz dahil), ABD’nin ekonomik verileri iyi geldikçe, ABD borsaları ile birlikte dünya borsaları da yükseliyor, ancak bu yükselişler USD’nin aleyhine oluyor. Önümüzdeki dönemde bu ilişkinin bozulması için bir sebep yok. USD tabiki değer kazanabilir, ancak bankaların öne sürdükleri nedenlerden dolayı olmaz diye düşünüyorum. Önümüzdeki üç aylık dönemde, USD’yi güçlendirecek bazı etkenler olabilir.

-Emtia fiyatları, talep zayıf olduğu halde çok hızlı arttı. Mayıs başından beri petrol % 42, bakır %31, alüminyum % 24 arttı. Piyasaya önemli bilgiler geliyor. Örneğin emtia stokladığı artık ortaya çıkan Çin, buna son vereceğini açıkladı. Bu kritik bir açıklamadır. Kısacası emtialarda bir düzeltme hareketi olabilir. Emtia fiyatlarındaki artışlar, krizde zayıflayan işletmelere ikinci bir darbe vurmaya da başladı.

-Birçok yorumcu, ekonomik verilerde iyileşmenin artarak sürmesini ve resesyonun bitmesini bekliyor. Ancak son günlerde açıklanan kritik verilerde belirsiz bir görüntü var. Bu risk iştahında bir azalmaya neden olabilir.

-Diğer Merkez Bankaları da Fed gibi parasal genişleme politikası uygulamaya devam ediyor. Gözden kaçırıldı. Avrupa Merkez Bankası birkaç gün önce piyasaya 442 milyar euro verdi. Bu inanılmaz bir rakam. Normalde bunun euro’yu güçsüzleştirmesi gerekir. Gecikmeli bir etki olabilir.

-Dolar değer yitirdikçe, diğer merkez bankaları bundan rahatsız oluyor. Seslerini yükseltmeye başladılar. Açıklamaların şiddeti artabilir. Denge sağlanabilir.

-ABD bankalarına yapılan stres testi, Avrupa’da henüz uygulanmadı. Zehirli varlıklar (toksik), hala Avrupa bankalarının bilançolarında duruyor. ABD yolun yarısını geçti. AB’de tık yok. Bu ‘stres testi’ konusu, euro üzerinde bir baskı oluşturabilir.

-ABD ekonomisinin önümüzdeki dönemde zorlanacağını (işsizlik ve tasarruf oranlarında artış), olumsuz verilerin dolara yarayacağını düşünüyorum. Tasarruf oranının artması uzun dönem için iyidir, ancak % 70’i tüketim olan bir ekonomiye kısa dönemde katkısı olmaz.

-Fed tahvil alımlarının artırılması konusunda pek renk vermiyor. Tahvil alımlarının mart ayında açıklanmasından itibaren, USD sert düşüşler yaşamıştı. Bir sonraki Fed toplantısı, 6-7 hafta sonra olacak. Daha uzun bir zaman var.

Bu etkenler üçüncü çeyrekte doları destekleyebilir. Yıl sonuna doğru, ekonomik verilerin biraz toparlanması ile birlikte son 8 yıldaki ilişkiyi yeniden görebiliriz. Önümüzdeki üç ayda doları destekleyebilecek çok etken var. Yıl sonunda ise euro’nun daha güçlü olabileceğini düşünüyorum.

Kısa Dönemde USD Güçlenebilir” hakkında 3 yorum

  1. Yıl sonunda doları zayıf bekliyorum.Altın için pozitifim.Her düşüş alım fırsatıdır diye düşünüyorum.Altın traderları aylardan beri fiyatın 850-860 doların altına inmesine müsaade etmiyorlar.Rakam vermek istemiyorum, ancak yeni rekorun bu yıl sonuna kadar kırılabileceğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir