Kısa Yorum: TL, AUD, Merkez Bankası Toplantıları ve G-20

Cuma günü yaşanan yoğun satışlar, dün gece Asya’da da devam etti. Sadece Shanghai borsası +2.70% ile kapattı. Bunun nedeni, Çin’den gelen pozitif ekonomik verilerdi.

Bu hafta çok yoğun. Salı, çarşamba ve perşembe, merkez bankaları ağırlıklı bir gündem var. Bu hafta ABD, Avrupa, İngiltere ve Avustralya’da merkez bankası toplantıları var. Cuma günü, dünyanın en önemli ekonomik verisi olarak kabul edilen ‘ABD İstihdam Raporu’ açıklanacak. Aynı gün başlayacak G-20 finans bakanları toplantısı da bence önemli. AB’nin ve Brezilya’nın para birimleri konusunda çok rahatsız olduklarını biliyoruz. Toplantıda bunu gündeme getirebilirler. G-20 toplantısından gelebilecek önemli açıklamalar, para piyasalarına etki açısından, istihdam verisinden daha kalıcı bile olabilir.

ABD istihdam verisi ile ilgili analizi, perşembe ya da cuma günü yaparım. USD/TL kuruna etki edebilecek olay; Avustralya Merkez Bankası’nın yarınki faiz kararı. 25 ya da 50 baz puanlık bir faiz artırımı gelebilir. Cuma günü Avustralya doları hızla değer yitirirken, temkinliydim. Bugün AUD’un değerine bakıyorum, cuma gününe göre yükselmiş. Döviz piyasasında alım-satım yapıyorsanız; biraz kenara çekilip Avustralya Merkez Bankası’nın kararını beklemek mantıklı olabilir. Faiz artırımından sonra muhtemelen AUD tepki olarak yükselecektir. Bu tip hareketlere, piyasa jargonunda ‘knee-jerk reaksiyonu’ denir (düşünmeden gösterilen tepki). Bu hareketten sonra, uygun bir bölgeden AUD satılabilir. AUD ile beraber, TL de satılabilir. Eğer merkez bankası faizi artırmazsa; AUD’a sert bir satış gelir (TL’ye de aynı şekilde). Gözden kaçtı ama, geçen hafta TL’deki satışı ‘tetikleyen’ faktörlerden birisi; Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın faizleri değiştirmemesiydi. Avustralya faizi değiştirmezse; piyasa tepkisi aynı şekilde olabilir diye düşünüyorum.

Gün içi piyasa yorumlarımı www.twitter.com/atilimmurat adresinden takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir