Lanetlenmiş Cassandra

Yunanistan kamu borcunun milli gelire oranı yüzde 114. 2012’ye kadar bu oranın yüzde 150’ye ulaşması bekleniyor. Yunanistan ekonomisinin küçüklüğüne, rekabet dezavantajına bakarsanız bu rakamlar sürdürülebilir değil. Yunanistan’ın 52 milyar Euro’luk bir kaynak bulması gerekiyor (piyasadan borçlanarak). Bono yatırımcıları, 10 yıllık Yunanistan bonosundan yüzde 7’nin üzerinde faiz talep ediyor. Yunan ekonomisi nominal olarak yüzde 7’nin üzerinde büyüyemedikçe, problem daha da kötüye gider. Yüzde 7’nin üzerinde bir büyüme rakamı da imkansız gibi bir durum. Dikkatinizi çekerim, piyasa bugün için yüzde 7’nin üstünde faiz talep ediyor. 2012’de kamu borcunun milli gelire oranı yüzde 150 olursa (yüzde 114’ten daha yukarıda olacağı kesin gibi), o zaman talep edilen faiz çok daha yüksek olabilir (90’ların sonunda benzer problemlerle uğraşan Arjantin yüzde 10 ile borçlanıyordu).

AB’nin uzun dönemde ayakta kalması adına, Avrupa Merkez Bankası ve Almanya, sert bütçe önlemlerinin alınmasını talep ediyorlar. Yunanistan’a bu önlemleri aldıramazlarsa, default edip Euro Bölgesi’nden çıkmasını istediklerini düşünüyorum. Bir üyenin Euro Bölgesi’nin dışına itilmesi, diğer üyelere de bir mesaj olur. Diğer ülkelerde bir rahatlık var. Örneğin; Portekiz’in açıkladığı 2010 bütçesi bütün sıkıntılara rağmen gevşek bir bütçe.

Yunanistan-Almanya 10 yıllık getiri farkı bugün tarihi zirvesi olan 448 baz puana kadar çıktı (dün 408 baz puandı). Somut önlemleri acilen hayata geçirmezse, Yunanistan’ın default edeceği fikrindeyim.

Yunan mitolojisinde, Apollo aşık olduğu güzeller güzeli Cassandra’ya kehanette bulunma yeteneği vermiş. Buna rağmen aşkına karşılık alamayan Apollo, Cassandra’yı lanetleyerek bir daha hiç kimsenin onun söylediklerine inanmamasını sağlamış. Yunanistan’ın bugünkü durumunu da bu efsaneye benzetiyorum. AB tarafından lanetlenen Yunanistan’a piyasa oyuncularının inanmadığını, ve artık bu işin bittiğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir