Likiditenin Gücünü Küçümsemeyin

EUR/USD, geçen cuma 2009’un en yüksek seviyesi olan 1.4627’ye kadar yükseldi. USD’ın düşüşü, JPY’nin yükselişi ile eş zamanlı yaşandı. Bu, USD’ın düşüşünün risk iştahının artmasından değil, başka sebeplerden kaynaklandığını gösteriyor. Çin’in altın alımı yapması, ve daha önemlisi ‘hedge fon’ların USD’ın belli seviyelerini test etmek istemeleri ana nedenlerdir.

USD’ın güçsüzlüğü risk iştahının artmasından dolayı olsaydı, petrol artışını sürdürürdü. Mart ayından beri risk iştahının en iyi göstergelerinden biri (belki de birincisi) petrol fiyatıdır. Petrol $72-$73 seviyelerinden $68’ın altına geldi.

Avrupa bankalarının ‘Baltik Ülkeleri’ne olan riskleri; EUR üzerine olabilecek olumsuz etkileri yazıldı, çizildi. Ben de yazdım. Lehman Brothers batalı tam bir sene oldu, ancak EUR bugüne kadar yoğun bir baskı yaşamadı. İlk aylarda kaliteye kaçıştan dolayı USD’a bir talep geldi, ancak özellikle mart ayından itibaren EUR hızlı biçimde yükseldi. Bence bunun ana nedeni, tahvil alımları konusunda (likidite verme-para basma), Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) diğer merkez bankalarına göre daha az bonkör davranmasıdır. Fed bolca likidite verdi, USD %15 düştü.

Likiditenin ne kadar güçlü bir silah olduğunu bir kez daha gördük. Finansal piyasalar açısından olumlu yanı; piyasada balon yaratıyorsunuz, yatırımcılar yükselen fiyatlar ile mutlu oluyor. Psikoloji düzeliyor. Yapısal sorunları çözmese de, piyasalara ‘steroid’ etkisi yapıyor. Olumsuz yanı ise, o para birimi hızla değer yitiriyor. Aslında AMB ve İMB’nin (İngiltere) tahvil alım programları, bir bakıma, EUR al, USD ve GBP sat tavsiyesi gibi oldu.

Keynesyen politikaların en büyük muhalifi büyük ekonomist Milton Friedman (1912-2006) idi. Friedman’ın 90. yaş gününde, Bernanke bir söz vermişti. Bernanke; ‘Fed, Büyük Buhran gibi bir döneme bir daha izin vermeyecek’ demişti. Verdiği sözü tutuyor. Trilyonlarca dolar likiditeyi piyasaya veriyor.

Yeni maestro Bernanke, çok farklı bir dönemde yaşayıp, olaylara Milton Friedman’ın gözlükleriyle bakmaya devam diyor. Bunun için uzun dönemde başarısız olacaktır.

Biz ne maestrolar gördük.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir