Lodos rüzgarı

USD/TL bu sabah 1.548’e kadar yükseldi. Son 10 aydır 1.555 seviyesi ciddi bir satış bölgesi. Özellikle bizim bankalar bu seviyeden TL’ye geçiyorlar. Bir paritede ‘kırılamaz’ bir seviye olamaz. Avrupa Merkez Bankası’ndan bugün sakinleştirici açıklamalar gelmez, global risk iştahındaki düşüş hız kazanırsa 1.555 seviyesi de zorlanır. Piyasayı yazmaya başlayınca konudan uzaklaşıyorum. Yazmak istediğim konu USD/TL değildi.

Finans piyasalarında ciddi satışlar önceden başlar. Aniden olmaz. Son birkaç gündür yaşanan satış da, aslında 2-3 hafta önceden başlamıştı. Bireysel yatırımcının bu satışları takip etmesi zordur. Bizim medyamız İMKB’deki düşüşe, USD/TL’deki yükselişe bakar, sonra ‘ne oluyor’ sorusunu sorar. Aslında fonlar ve bankalar çoktan satışa geçmiş, pozisyonlarını kapatmaya başlamışlardır. Başlayan satışı göremeyen, işlem yaptıkları banka veya aracı kurumdan marjin çağrısı alan yatırımcıların panik halinde pozisyonlarını kapatması satışı şiddetlendirir. Yunanistan bugünkü satışın bahanesidir. Yazdıklarım tahmin değildir, tecrübeyle sabittir.

Son 2 haftada yüzde 20’lik düşüş yaşayan Çin borsasını yazdım. Hedge fonların gözdesi, spekülatif emtia bakır fiyatında yaşanan yüzde 15’lik düşüş yazdım. Baltık Kuru Yük Endeksi’nde 1 ay önce başlayan büyük satışı 10 gün önce belirttim. Takip ettiğim diğer göstergeler de bir satışın sinyalini veriyordu (çok teknik piyasa göstergelerini Alfafinans’ta yazmıyorum).

Medyamızda, tahminlerinde ters köşe yatmaktan bıkmamış, Lodos rüzgarı bir yorumcu var. Lodos adı verilen güney rüzgarları, insanlar üzerinde sıkıntı yaratır. Lodos beraberinde yağmur bulutlarını da getirir. Konumuza dönelim. Gece-gündüz hangi kanalı açsam bu adamı görüyorum. Dün gece kanalları çevirirken, yine bu adama rastladım. Beyefendi, ‘piyasalarda düzeltme olması normaldir’ diyor. Kardeşim 2 hafta önce sen ‘EUR/USD’da ilk hedef 1.39-40 bölgesi’ demedin mi? EUR/USD gelmiş 1.27’ye. USD/TL 1.470’ten 1.550’ye yükselmiş. Sadece teknik analiz yaparsan tahminlerin bir yerde sığlaşır. Diğer faktörleri dışlarsın, EUR/USD 1.39-1.40’a gidiyor dersin.

Bir teknik analizcinin, bir menkul değer için orta-uzun dönem tahminlerini alın. Mantıklı bir cevap veremez. Fikirleri destek-direnç noktalarının arasına sıkışıp kalmıştır.

İşlem yapıyorsanız, belli göstergeleri takip etmelisiniz. Sabah açıp Asya borsalarının, bakırın ne yaptığına bakmalısınız. Dünkü maçta Fenerbahçe 80. dakikada gol yedikten sonra, FB hisselerini yüzde 10 düşüren manipülatörlerin elinde oyuncak olmayın.

Lodos rüzgarlarına da kendinizi fazla bırakmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir