Manipülatörün önemi; Euro’nun yönü

Piyasada gördüklerimi, yazı ve yorumlarla sizlere aktarıyorum. Günlük 4 trilyon dolar hacmi olan bir piyasada , ‘Bu kesin olacak’ demek rasyonel olmaz. Sonuçta; bu piyasada merkez bankaları, hedge fonlar gibi günlük işlem yapan büyük oyuncular, çok farklı dinamikler var.

Euro-negatif görüşlerimi biliyorsunuz. Öncelikle şunu belirteyim; benim USD yatırımım yok. Euro yatırımım da, TL yatırımım da yok. Bundan dolayı, bir para biriminde yorumda bulunurken, duygularım devreye girmez. Zaten hiçbir yatırımım olmadığı için rahat yorum yapıyorum. Türkiye’de, her hafta program yapıp, gazetede köşe yazıp, piyasada aktif şekilde pozisyon alan çok adam var. Geçenlerde televizyonda birkaç şovmeni yakaladım. Bu adamların bir tanesi borsa manipülatörü. Diğeri aklı sıra her gün ülkeyi kurtaran, ama aynı zamanda gizli hesaplardan borsa oynayan bir adam. Programın bir yerinde borsa manipülatörü, ‘Bizim yaptığımız yorumlar çok önemli’ gibi bir laf etti. Türkiye’de özellikle borsa yorumlarında, kimsenin yorumu ‘çok önemli’ değildir. Sistem; insider trading denen ‘içeriden bilgi almak’, tüyo almak ile gibi işlerle yürütülür. Manipülasyonun önüne geçmeye çalışılır, hiç bir şey olmaz. Bakın araştırmalar sonucunda, ünlü yatırımcı Mark Mobius’un usulsüz bir davranışta bulunmadığı ortaya çıkmış. Tabii inanırsanız.

Devlette çalışan bir arkadaşım; ‘Türkiye’de bizi en çok zorlayan borsa manipülatörü, falanca holdingin sahibi şu isim’ dedi. Hiç şaşırmadım. En tepedeki adamın mantalitesi bile bu. Geçen gün kuaförüm, ‘Atılım Abi, sana bilgi geliyordur, birkaç tüyo versen de paraya bir takla attırsak’ gibi bir cümle sarfetti. Bu iş bizim insanımızda artık yerleşmiş, yapacak çok bir şey yok. Bu ülkede bir borsa manipülatörü, bir gizli hesapçı, kendini ve söylediklerini çok önemli zannedebiliyor. İnsanlar da bu tiplere prim veriyor. Televizyonda program yapanın da, zengin iş adamının da, esnaflık yapan kişinin de, bakış açıları ve yaptıkları ortada.

Cuma günleri artık alışılan, ‘Çin faiz artırımına gidecek’ spekülasyonları gibi; cuma yazılarında konudan uzaklaşıp, daha çetrefil konulara girmeyi alışkanlık haline getirdim. Halbuki yazıya başlarken amacım; Euro’da son 2 gündür yaşanan yükselişi konuşmaktı.

Yaşanan yükselişe rağmen, Euro’daki aşağı yönlü trendin son ermediğini düşünüyorum. Dün bazı analizler yaptım. 1.3270-80 bölgesine hala önem veriyorum. Ancak EUR/USD’da haftalık kapanışta 1.3380 bölgesini de takip edeceğim.

Euro son iki ayda çok sayıda ‘feyk’ attı. Gün içinde önemli seviyelerin üzerine çıktığı halde, bu seviyelerin üzerinde haftalık kapanışlar gerçekleştiremedi. Bu haftaki hareketin şaşırtmaca olup olmadığını anlamak için, verdiğim seviyeleri takip edelim.

USD/TL’de 1.5470-75’in altında ciddi bir kapanış olursa, gelecek hafta 1.5330-35 gündeme gelebilir.

Manipülatörün önemi; Euro’nun yönü” hakkında 1 yorum

  1. hocam dolar yok euro yok tl yok peki neye yatırım yapıyorsunuz? ayrıca tv yorumcuların %90 nı kukla olduğunu görüşüne katılıyorum(önemli bir nedenden dolayı)onun için sizin yazılarınızı düzenli takip ediyorum. saygılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir