Marjinal Alıcı Amerikan Olursa

İşimiz gücümüz ABD’nin bütçe açıklarının finansmanı, ve doların ‘rezerv para’ statüsünü muhafaza edip edemeyeceği oldu. Çin, Rusya ve Japonya, ABD bütçe açıklarını son yıllarda finanse eden ülkeler. Geçen hafta Çin, hafta sonu Rusya ve Japonya, ABD’ye ve dolara olan inançlarını yinelemişlerdi. Ama dün açıklanan veri şaşkınlık yarattı.

Geithner önce Çin’e gitti. Destek istedi. Sonrasında Çin’den doları destekleyici açıklamalar geldi. Hafta sonu Rusya ve Japonya’dan, dolara ‘sözlü destek’ geldi. Bu açıklamaların dolar üstüne pozitif etkisini, dünden beri görüyoruz.

Dolara ne kadar sözlü destek verirlerse versinler, sonuçta bu ülkelerin ABD dolarına karşı riskleri büyüktür. Diğer ülkelerin döviz rezervlerindeki büyüme hızı, neredeyse balon dönemindeki büyüme hızına gelmişken; döviz rezervlerini çeşitlendirme konusunun kolay kolay gündemden düşmeyeceği kanısındaydım. Laftan daha önemlisi icraattır, diye düşünürken, nisan ayı ABD Hazine verileri geldi. Verinin ABD açısından son derece olumsuz olduğu görülüyor. Bazı ülkeler (Çin ve Rusya), ABD Hazine kağıtlarını almayı bıraktıkları gibi; net satıcı durumuna geçmişler.

Kısa bir süre öncesine kadar, ABD Hazine kağıtlarının fiyatlarını diğer merkez bankaları belirliyordu. Bu son veri de gösteriyor ki; artık ABD hanehalkı, tasarruflarındaki artış ile, ‘marjinal alıcı’ durumuna geçmektedir.

10 yıllık ABD kağıdının tarihi ortalaması %6, ABD’nin enflasyon ortalaması %3,5. Yani bu kağıdın getirisi yaklaşık olarak %2,5. Bu rakam (%2,5), marjinal alıcılar için bir kriter olabilir. Bu getiriyi devletten talep edebilirler.

Merkez bankaları net satıcı durumlarını sürdürürlerse; ABD hanehalkı, beklentim doğrultusunda, marjinal alıcı durumuna geçerse, 10 yıllık faizlerin çıkacak daha çok yeri var demektir.

Sonuç olarak; ‘uzun dönem faizlerin artması ekonomik iyileşme nedeniyledir’ diye düşünmek yanıltıcı olabilir. Yükselişler, enflasyonist beklentilerin artması dolayısıyladır.

Çin, Japonya ve Rusya tahvil alımlarını azaltmaya devam ederlerse, ABD’nin bütçe açıklarını kim finanse edecek? Ya Fed, ya da ABD hanehalkı. Her iki durumda da, piyasa faizleri artacaktır.

Marjinal Alıcı Amerikan Olursa” hakkında 2 yorum

  1. Piyasa faizlerinin artması,bernanke de bunu ima etti,altın fiyatını kesin etkiler.

    Faizin arttığı normal şartlarda altın düşüş gösterir diye biliyorum doğru mudur hocam siz ne dersiniz?

    Enflasyon olması ve beklentiside altın fiyatlarını yükseltmez mi?

  2. Normalde uzun dönemli faizlerin artması, ekonomik büyüme dönemlerinde görülür.Faizin arttığı normal şartlarda altın düşüş gösterir, genellemesini yapmak,bence doğru değil.Kriz öncesinde 2004-2007 döneminde faizler artarken,altın 400 dolardan 900 dolara geldi.Bugünkü enflasyon beklentisi,Fed’in para basmasından kaynaklanıyor.Fed’in piyasaya para vermesi doların değerini düşürüyor.Doların değer kaybetmesi, altın fiyatını normalde yükseltir.Altın enflasyondan korunma aracıdır,diye düşünülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir