MBA Gerekli Mi?

Bu yazıda piyasalardan biraz uzaklaşıp, farklı bir konuya değinelim. Yaşanan kriz ortamında, alternatif planlara sahip olmanın gerekli olduğunu düşünüyorum.

Fırsat maliyeti, MBA öğrencilerinin kafasını çok meşgul eder. MBA’den mezun olmak üzere olan bir öğrenci düşünelim. İki seçeneği olabilir; ya kendi işini kuracak ya da özel sektör’de geleceği parlak bir işe girecek. Normal bir zamanda kendi işini kurmanın ‘fırsat maliyeti’ yüksek olabilir. Çünkü özel sektör’de kazanacağı para daha fazla olabilir. Tabi burada, kişinin alacağı ikramiyeler, terfiler, bütün ayrıcalıkları dahil ediyorum. Bugünkü kriz durumda ise fırsat maliyeti çok yüksek olmayabilir. Özel sektör’de işe alımlar durduysa -ki ben en az 1-2 yıl daha eski talebin olamayacağını düşünüyorum- kendi işinizi kurmak için iyi bir zaman olabilir. Bu örneği, MBA programını bitirmiş ya da bitirmek üzere olan kişiler için veriyorum.

Yeni mezunlar için, MBA başlı başına bir alternatiftir. Mayıs’ta mezun olduktan sonra iş bulmaları zor olacaktır. İmkansız demiyorum. Doğru zamanda doğru yerde olabilirsiniz. Genele baktığımızda, iş piyasasında alımlar düşmüştür. Bu şekilde devam edecektir. Bütçenize göre, yurt içi veya yurt dışında bir program düşünebilirsiniz. Yurt içi programlarda hem kendinize bir şeyler katar, hem de iş piyasasının düzelmesi için zaman kazanırsınız. Yurt dışı programlarda ise, yeni bir ortamda farklı tecrübeler edinebilirsiniz.

Finans sektörü krizde büyük yara aldı, ama finansal piyasalar varlıklarını sürdürecekler. Bankaların batması, global finans sektörünün küçülecek olması, finansı ‘taş devri’ne götürmez. Bizim sermaye piyasalarımız, bugün için, çok farklı finansal enstrümanın kullanılmadığı, sığ bir piyasadır. Beş yıl sonra, çok daha fazla enstrümana sahip olacağımızı düşünüyorum. Bunun için, finans üzerine mastır programları da iyi bir seçenek olabilir. Yeni enstrümanları, stratejileri öğrenebilirsiniz. MBA’i tercih eden kişiler de, finans alanında kendilerini geliştirebilirler.

MBA gerekli değildir, ama mantıklı bir seçenektir. Kariyer kararlarınızı, iş piyasasında oluşan mevcut şartlara göre almalısınız. Bir kaç sene önce mezun olsaydım diye düşünerek, hayıflanmamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir