MB’na Güvenerek Yat-Kat Alıyorlar, Biz Ne Yapalım?

ABD, AB ve Çin’i sürekli yazıyor, bizim piyasayı yazmıyorsun eleştirileri geliyor. Bugünü bizim piyasaya ayırmaya karar verdim.

Borsa 43.000’de. Ne diyeyim, hayırlı olsun. New York’taki arkadaşlar; ‘alıcı bulsaydık hemen kağıtları verip çıkacaktık, bunu 35.000’lerden beri düşünüyorduk; TCMB çıktı, yine bizi kurtardı’ diyorlar. Haklılar.

TCMB’nin üst yönetiminden (Para Politikası Kurulu) kimseyi tanımam. Sizler gibi medyadan takip ediyorum. Eminim hepsi uzmanlık alanlarında başarılı kişilerdir.

TCMB Başkanı’nın yaptığı açıklamalardan tüm üst yönetim sorumludur. Fikir birliği içerisinde açıklama yapılır. Geçtiğimiz hafta; ‘önümüzdeki 3 yıl boyunca faizlerin tek haneli seviyelerde kalacağını öngörüyoruz’ açıklaması yaptılar.

MB’nın bir tahmininin olması normaldir. Ancak 3 yıl uzun bir süredir. Uzun dönemde belirsizlik çoktur. Bırakın indirmeyi, ben 2010’nun ikinci yarısında merkez bankalarının faizleri artırmak zorunda kalabileceklerini düşünüyorum. Dünyanın büyük nerkez bankaları bu yola girerse, Türkiye ayrışamaz. Çünkü diğer merkez bankaları, muhtemelen enflasyon korkusu yüzünden faizleri artıracaktır.

TCMB’nin bu kadar iddialı açıklamalar yapmasını doğru bulmuyorum. Bir merkez bankası ‘ketum’ olmalıdır. Bu kadar açık olamaz. Olursa, yabancıya büyük paralar kazandırır (son 3-4 ayda olduğu gibi). Borsanın 43 bine çıkmasına neden olur. Borsanın çıkması tabii ki iyidir, ama bir altyapısının olması gerekir.

Umarım son yükselişten büyük paralar kazanmışsınızdır. Ama bence parayı kazananlar siz değil, Londra ve New York’takiler. Bankaların, fonların Türkiye masalarında çalışanların, sanki 8 ay önce hiçbir şey olmamış gibi, yeniden yat-kat alma planlarına başladıklarını öğrenince bu kanıya vardım. Bu adamları yadırgamıyorum, TCMB açık çek vermiş, gelin diyor. Onlar da bu daveti geri çevirmiyor.

TCMB, ‘faizleri indirmeye devam edeceğim’ dedi. Merkez Bankasının sözüne güvenerek, mevduat faizini öneriyorum. Bu faizleri bir süre daha bulamayabilirsiniz. Peki USD/TL’ye ne olur? Bu gidişle yabancılar kuru aşağıya çekmek isteyeceklerdir. Ancak, tedbir almak adına, USD/TL vadeli kontratlarda ‘uzun pozisyon’ yine öneriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir