Mösyö Haklı, Ama Dinleyen Yok

EUR/USD, dün gece 1.5036’ya kadar çıktı. Birçok yorumcu, 1.50’nin AB ekonomisi için kötü bir seviye olduğunu vurguluyor. EUR/USD, 2008 temmuzda 1.61 seviyesini görmüştü. Yani 1.50 seviyesi herhangi bir seviyedir. EUR’nun USD ve GBP’ne karşı değerlenmesi, USD ve GBP’nin yapısal zayıflıklarından kaynaklanıyor. Örneğin; EUR’nun, CHF ya da JPY’ne karşı değerine bakarsanız; sert yükselişler göremezsiniz.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) yapısının farklı olduğunu, geçen haftaki yazımda belirtmiştim (AMB’nın yapısı farklı, Japon Politikacının Kapasitesi Sınırlıdır). EUR’nun değerlenmesine karşı, AMB’nın sözlü müdahale dışında, aktif bir politikaya başvurma ihtimali düşüktür. Aslında AB’yi tedirgin eden gelişme; EUR’nun Çin yuanına karşı da değerleniyor olmasıdır. Çin yönetimi, son 1 yıldır, parasının değerini USD’a iyice kilitledi. Bu şekilde ihracat avantajından faydalanıyor. Sadece eylül ayında, parasının değerini düşük tutmanın bir yan etkisi olarak, $68 milyar rezerv biriktirdi. Bu paralar artık sadece USD’a değil; altına, EUR endeksli bonolara da kayıyor. Bu da EUR’nun değerini etkiliyor. Geçtiğimiz sene, Çin’in AB’ne olan ticaret fazlası $250 milyar oldu. AB şikayet etmekte son derece haklı.

USD endeksini incelersek (USDX); USD’ın değeri 2004’e göre %15 aşağıda. Çin ve rezerv biriktiren diğer ülkelerin 2004’e göre 3 kat daha fazla rezervleri var. AMB faizi %1, Fed faizi 0%-0.25% arası. Bu şartlar altında, rezervlerin bir kısmının EUR’ya gitmesi kadar normal bir şey olamaz.

AMB başkanı Trichet bu hafta: ‘Euro bir global rezerv para olarak dizayn edilmemiştir’ açıklamasını yaptı. Mösyö haklı. Kısa ve orta dönemde, euronun doların yerini alması düşünülemez. Ancak sen gel de bunu rezerv zengini ülkelere anlat.

Mösyö Haklı, Ama Dinleyen Yok” hakkında 2 yorum

  1. Acaba sizce FED faizlerle ilgili nasıl bir açıklamada bulunabilir ve sonuçları ne olabilir ?,teşekkür ederim.

  2. Fed düşük faize bir süre daha devam edecek.2010’nun ikinci yarısında faiz artışı olabilir.Ancak emtia fiyatları önemli, fiyatlar hızla artarsa, Fed beklenenden daha önce faizleri artırmak zorunda kalabilir.Faiz artışlarının,tam toparlanamayan ekonomiye faydasından çok zararı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir